„Digitálna sestra“ evanjelizuje z klauzúrnej cely

Sestra Catherine Wybourne nie je len obyčajnou klauzúrnou rehoľníčkou. Členka Rádu svätého Benedikta s viac ako 26,8 milióna sledovateľov na jednej sociálnej sieti sa predstavuje ako „rehoľná sestra so záujmom o Pána Boha, knihy a technológie“.

Pred vstupom do kláštora v opátstve Stanbrook vo veku 27 rokov vyštudovaná historička na univerzite v Cambridgei pracovala vo finančnej sfére. V súčasnosti žije v kláštore Najsvätejšej Trojice (Howton Grove Priory) v anglickom Wormbridge, grófstvo Herefordshire. Odtiaľ vďaka internetu a výdobytkom modernej techniky evanjelizuje obyvateľov viac ako stodvadsiatich krajín sveta.

„Časy, kedy ľudia jednoducho zaklopali na dvere kláštora, sú preč. Pravdepodobne nie úplne, ale nie je to také jednoduché. Internet je akousi našou štvrtou stenou s mnohými oknami. Príďte sa pozrieť, s čím sa s vami môžeme podeliť,“ povedala sestra v rozhovore pre jeden britský denník. Pri zakladaní kláštora v roku 2004 sa rozhodla sprítomniť ho aj vo virtuálnom svete. „Založili sme preto nielen vlastnú webovú stránku, ale šli sme aj o krok ďalej, a to nahrávaním podcastov, videí a pridávaním interaktívnych prvkov. To všetko v dobe, keď sa málo členov Cirkvi zaujímalo o takéto veci.“

Digitalnun vytvára obsah na stránke ibenedictines.org, na svojich súkromných profiloch na sociálnych sieťach, dokonca organizuje online duchovné obnovy. Hovorí, že ľudia sa často do nich zapájajú vtedy, keď už nevládzu žiť. Povzbudzuje preto náboženských lídrov, aby skúmali, čo nedá ľuďom po nociach spať, a učili sa v tejto digitálnej dobe evanjelizovať prostredníctvom internetu. Sestra Catherine sa tiež mimoriadne zaujíma o núdznych, preto sa venuje napríklad výrobe audiokníh pre zrakovo postihnuté osoby. „Žiť v klauzúre neznamená mať zatvorenú myseľ a obmedzený pohľad na veci naokolo. Internet pre nás predstavuje štvrtú stenu nášho kláštora a je otvorený celému svetu,“ dodáva.

Podľa svetských médií „digitálna sestra“ premieňa internet na akýsi posvätný priestor. Totiž, namiesto využívania ho ako nejakého nákupného centra, zábavného parku či encyklopédie, ba dokonca temného priestoru pre neresti a nebezpečenstvá rôzneho druhu, ona cezeň vychádza v ústrety ľuďom, ktorí v týchto zložitých časoch tak veľmi potrebujú Boha.

zo zahraničných materiálov preložila Zuzana Morávková
Foto: pinterest

1 komentáre k "„Digitálna sestra“ evanjelizuje z klauzúrnej cely"