Dlhoveká rehoľná sestra André blahoželá Vatikánskemu rozhlasu

V dnešný deň 11. februára slávi francúzska vincentínska rehoľníčka sestra André neuveriteľné 117. narodeniny. Je vernou poslucháčkou Vatikánskeho rozhlasu, ktorý pravidelne sleduje cez jeho francúzske vysielania. Pred zajtrajším 90. jubileom Rádia Vatikán vyslovila sestra André nášmu rozhlasu svoje blahoprianie.

„Rádio Vatikán, krásne narodeniny! 90 rokov… ale je mladé!“ – hovorí s úsmevom 117 ročná rehoľná sestra André, rodným menom Lucile Randonová. Je najstaršou rehoľníčkou, najstaršou Európankou, a pravdepodobne druhou najstaršou ženou na svete, po Japonke Kane Tanakaovej, ktorá 2. januára oslávila 118 rokov.

Sestra André, ktorá počnúc sv. Piom X. zažila už desať pápežov, žije vo francúzskom Toulone v Domove pre seniorov sv. Kataríny Labouré. Spolu s väčšinou obyvateľov domova sa tam v januári nakazila koronavírusom, no napriek svojmu veku vyzdravela.

I keď je teraz slepá a na invalidnom vozíku, udržuje si veselého ducha, živeného srdečnými priateľskými vzťahmi a tiež neustálym počúvaním rádia. Práve rádio jej ponúka okno do sveta a aktuálneho diania. Jej život je neustále pretkaný modlitbou.

Lucile Randonová vo svojich 19. rokoch konvertovala na katolícku vieru. Rehoľnou sestrou sa stala až ako 40-ročná, keď sa oddala službe Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul. Hoci išlo o tzv. „neskoré povolanie“, dnes je sestra André rehoľníčkou už 77 rokov. Nezvyčajné rehoľné meno v mužskom tvare si zvolila na počesť svojho brata, ktorý jej vstup do rehole bral rozpačito.

Po 28 rokoch stálej služby v nemocnici vo Vichy, kde sa starala o starých ľudí a siroty, sa sestra André utiahla na odpočinok najprv do Savojska a vo veku 105 rokov sa presunula do jej súčasného domova v Toulone na juhu Francúzska.

Pripomeňme, že sestra André pred dvoma rokmi k svojim 115. narodeninám dostala od pápeža Františka ruženec. Svoje dnešné želanie Vatikánskemu rozhlasu uzatvára obľúbeným výrazom pápeža Františka: „Modlite sa za mňa… a ja modlím sa za vás.“

Zdroj: RV, mh, jb