Dnes na sviatok bl. Titusa Zemana sa naživo prihovorí provinciál saleziánov

Na liturgickú spomienku blahoslaveného mučeníka Titusa Zemana – 8. januára – bude možné sledovať na internete hneď niekoľko prenosov svätých omší. Provinciál saleziánov don Peter Timko bude kazateľom pri svätej omši v priamom prenose o 18:30 z kaplnky Televízie Lux.

Aj viaceré saleziánske strediská prinesú v tento deň na spomienku bl. Titusa Zemana prenos svätej omše naživo na internete. Z ponuky vyberáme:

Bratislava-Trnávka o 12.00 h https://youtu.be/bKPhHYN0h-k
Dubnica nad Váhom o 18.00 h https://www.youtube.com/channel/UC0DPjnJbc92orE4a1RsLEQQ
Trnava-Kopánka o 18.00 h https://www.youtube.com/sdbkopanka
Bardejov-Vinbarg o 18.30 h https://www.youtube.com/pobavi

V ostatných kostoloch na Slovensku je možné, podľa Všeobecných smerníc Rímskeho misála, sláviť votívnu omšu o blahoslavenom Titusovi Zemanovi, pričom možno použiť slovenské texty, ktoré zverejnila Konferencia biskupov Slovenska v roku 2018 (http://tituszeman.sk/page/wp-content/uploads/TITUS-ZEMAN-EUCHARISTIA-komplet.pdf).

Od 30. septembra 2017, kedy bol Titus Zeman vyhlásený za blahoslaveného, Saleziáni don Bosca rozdali do rôznych kostolov a kaplniek na základe žiadostí už celkom 230 relikvií tohto prvého slovenského blahoslaveného rímskokatolíckeho kňaza.

Mučeník salezián kňaz Titus Zeman (1915 – 1969) na začiatku komunistickej totality tajne previedol dve skupiny bohoslovcov a kňazov do Talianska, aby tam mohli slobodne vykonávať svoje duchovné povolanie. Pri treťom prechode bol spolu s ďalšími zatknutý a po vykonštruovanom procese vo februári 1952 odsúdený na 25 rokov väzenia. Počas vyšetrovania i vo väzení bol mučený. Proces jeho blahorečenia sa začal v roku 2010 a slávnostne bol vyhlásený za blahoslaveného 30. septembra 2017 v Bratislave-Petržalke.

Viac na www.tituszeman.sk.

TK KBS informoval Rastislav Hamráček, SDB