Dnešný deň je výnimočný, je Červená streda

Tento článok publikujeme s láskavým dovolením redakcie Svet kresťanstva / Postoj.


Prenasledovanie kresťanov / Situácia sa v mnohých krajinách naďalej zhoršovala, hlási pápežská nadácia

Po celom Slovensku budú v stredu chrámy i pamiatky osvetlené červenou farbou na pamiatku prenasledovaných pre vieru.

Situácia kresťanov sa v mnohých krajinách za posledné roky naďalej zhoršovala.

Až 300 miliónov kresťanov vo svete zažíva rozličné formy útlaku, čo je najviac spomedzi všetkých vierovyznaní. Podľa dostupných zistení zomrie pre svoju náboženskú príslušnosť až 11 kresťanov denne.

Upozorňuje na to pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi, ktorá organizuje celosvetovú iniciatívu Červená streda.

Rozličné budovy, chrámy a pamiatky na celom svete vrátane Slovenska budú 23. novembra osvetlené červenou farbou.

Desiatky farností sa postavia za prenasledovaných a utláčaných nielen symbolikou červenej farby, ale aj svätou omšou, modlitbou či pobožnosťou, uvádza ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi.

Tento rok bolo súčasťou iniciatívy aj podujatie Skúšaní vo viere, ktoré sa konalo v sobotu 19. novembra v bratislavskom Dóme svätého Martina. Hosťom na svätej omši bol libanonský biskup Jules Boutros. Rozhovor s najmladším biskupom na svete o situácii v Libanone aj svätom Šarbelovi prinesie denník Postoj v stredu popoludní.

Situácia sa naďalej zhoršovala

Údaje o prenasledovaní kresťanov vo svete nie sú vôbec lichotivé. Situácia kresťanov sa v mnohých krajinách naďalej zhoršovala, tvrdí ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi v najnovšej správe Trpiaci a zabudnutí. Materiál je zhrnutím situácie kresťanov utláčaných pre vieru za roky 2020 – 2022. Hovorí sa v ňom aj o tom, že v 75 percentách skúmaných krajín došlo k nárastu útlaku alebo prenasledovania kresťanov.

„V Afrike sa situácia kresťanov zhoršila vo všetkých skúmaných krajinách, s dôkazmi o prudkom náraste genocídneho násilia zo strany rôznych neštátnych militantných aktérov vrátane džihádistov,“ uvádza správa.

Na Blízkom východe pokračujúca migrácia zhoršila krízu, ktorá ohrozuje prežitie troch z najstarších kresťanských spoločenstiev na svete – v Iraku, Sýrii a Palestíne. V Ázii bol podľa správy materiálu autoritarizmus kľúčovým faktorom eskalácie útlaku proti kresťanom v Mjanmarsku, Číne, vo Vietname a v ďalších krajinách.

ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi odkazuje aj na výročnú správu organizácie Open Doors za rok 2022, ktorá hlási „významné zmeny v oblasti prenasledovania“ kresťanov. Po prvýkrát v 29-ročných dejinách tohto prieskumu sa všetkých 50 najhorších krajín dostalo na „vysokú“ úroveň prenasledovania.

Uniesli nemeckého misionára

V Mali uniesli nemeckého misionára, ktorý je projektovým partnerom ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi a venuje sa medzináboženskému dialógu.

Pápežská nadácia sa pripája k zdeseniu a smútku nad zmiznutím a pravdepodobným únosom misionára Hansa-Joachima Lohreho v Bamaku, hlavnom meste Mali, kde pôsobil viac ako tridsať rokov.

Informovala o tom v utorok večer TK KBS.

Kňaz nemeckého pôvodu zmizol v nedeľu 20. novembra po tom, ako slávil svätú omšu v kláštore rehoľných sestier v meste, potvrdil nadácii člen Kongregácie afrických misionárov, známej aj ako Bieli otcovia.

Podľa toho istého zdroja nie sú o jeho zmiznutí žiadne ďalšie informácie ani podrobnosti, ale všetko nasvedčuje tomu, že ide o únos. Misionárovo auto našli opustené a kríž, ktorý nosil, ležal na zemi. O únoscoch ani ich motívoch zatiaľ nie je nič známe.

Po celom svete

Iniciatíva Červená streda sa rozšírila z Rio de Janeiro, kde miestna kancelária pápežskej nadácie v roku 2015 nasvietila sochu Krista Spasiteľa načerveno na pamiatku prenasledovaných a trpiacich pre vieru.

Do kampane sa zapájajú krajiny na celom svete. V Rakúsku potvrdilo podľa nadácie účasť takmer sto farností osvetlením alebo usporiadaním modlitebných podujatí.

V Kolumbii sa uskutoční stretnutie so sestrou Gloriou Narvaezovou, rehoľníčkou, ktorá bola päť rokov zadržiavaná islamistickými teroristami. V austrálskej Canberre sa uskutoční modlitebné podujatie Noc svedectva.

Anglicko a Škótsko pozýva k aktivite s názvom „Chuť domova“, v rámci ktorej sa rodiny a komunity môžu stretnúť pri tradičných jedlách z krajín, kde sú kresťania prenasledovaní, modliť sa a prispieť finančným darom.

V Paríži sa uskutoční večerná modlitebná vigília na Montmartri, Nemecko privíta hostí z Iraku, Nigérie a Pakistanu.

Pavol Rábara / Svet kresťanstva / ACN Slovensko – Pomoc trpiacej Cirkvi