Dni, keď polhodinu slzím

Táto hypermoderná doba, zlá mládež, vysoké ceny, nekvalitné potraviny, divné ľudstvo, dva góly tesne pred odpískaním konca zápasu… Všetky tieto veci nám prudko znižujú kvalitu života. Je niekedy úľavové nabehnúť na návnadu nespokojnosti a bezbreho si zašomrať, vyhundrať a vysoptiť. Až potiaľ, kým nepodlezieme najnižšiu latku únosnosti. Vtedy sa z toho môže stať pesimizmom intoxikovaná životoničomnálada. Keď je niekto v chronickom štádiu tejto „životosprávy“, radšej sa začnem s najbližším človekom baviť o požiarnej smernici, aby som nemusela točiť pesimizmom ochutené reči.

Iná liga sú ľudia, pri ktorých môžete byť v pokročilom štádiu únavy alebo prežívať silný emočný odpal a oni vám vypustia ventil. Tomuto hovorím inovatívne skutky milosrdenstva. Tak si ich viem vychutnať!

Už niekoľkokrát som zažila pri niektorej osobe takú slovnú kreativitu, že si moja myseľ v sebaobrane nevedela s tým poradiť inak, len hurónskym smiechom. Keď vám na štvrtú dobu dopne prekvapujúca pointa, vtedy to je kaskáda smiechu a sĺz. Smejete sa celou bytosťou, do poslednej bunky a endorfíny majú totálnu diskotéku.

Som nekonečne vďačná za takéto momenty. Nevadí, že sa to niekedy stane, keď mám nasadený prístroj na dýchanie a musím si utierať slzy smiechu cez popruhy. Takíto ľudia by mali byť ľuďmi hromadného výskytu. Netrénovaným zmyslom by sa to mohlo zdať samozrejmé. Moja prax z práce s ľuďmi a zo sprevádzania dokazuje, že humor a pol kila nadhľadu sú niekedy účinné tam, kde sa nevedia nájsť slová. V tých momentoch, keď život hasne na pointách. Stav, keď ani húf citátov o živote, iks úlomkov pravdy, výrokov filozofov a motivačných citátov nezabránia nevyhnutnému citovému odlivu päť minút po ich prečítaní.

Humor a duchaplná poznámka v správnom čase sú milosrdné, lebo vstreknú do života niečo, čo presvetlí problém alebo životný minimalizmus. Problémy sa nevyriešia, ale inak a kdesi inde sa poukladajú.

Pred časom jeden môj známy humorne poznamenal, že denne pol hodinu trpí. Ja tiež vítam dni, keď polhodinu… slzím. Od smiechu. Takým ľuďom by som na selfíčko ich srdca dala mód panoráma.

Eva Rušínová, FMA
Foto: Gerd Altmann / Pixabay

Článok bol publikovaný v rubrike Blog v časopise Zasvätený život 02/2019.