Dotknúť sa rán – misionár v Rwande (dokumentárny film)

Pápežské misijné diela, Lux communications a TV LUX pozývajú na premiéru 29-minútového dokumentárneho filmu „Dotknúť sa rán“. Uskutoční sa 9. októbra 2019 o 18:00 v Dome Pápežských misijných diel na Lazaretskej 32 v Bratislave. V programe je svätá omša, projekcia filmu a rwandský čaj. Režisérom novinky je Marek Poláček (kamera a strih Lukáš Straka).

O filme

Rogacionista Vlastimil Chovanec si na rwandských cestách púšťa slovenský folklór, keď sa chce odreagovať, zahrá si na saxofóne. V mestečku Nyanza v africkej Rwande sa snaží poskytnúť teplo domova štyridsiatim deťom ulice. Príbehy týchto detí sú ťažké až neuveriteľné a otca Vlastimila pravidelne dojímajú k slzám.

Anotácia

Emanuel žil na trhovisku ako prašivý pes. Občas mu ľudia hodili zvyšky jedla, ale len z diaľky. Na nohách mal totiž hnisajúce rany, z ktorých sa šíril odporný zápach. Roky sa ho nikto ani nedotkol… Dnes už vie Emanuel čítať aj písať, má 19 rokov a chodí do 3. triedy základnej školy. V rwandskom mestečku Nyanza spravujú bratia rogacionisti Centrum sv. Antona, kde žije 40 niekdajších detí ulice.

Slovenský misionár Vlastimil Chovanec je pri svojej výške dva metre neprehliadnuteľný. Miluje šarišský folklór, počúva ho na rwandských cestách, po nedeľnej svätej omši si rád zahrá a zaspieva na akordeóne. Pre deti v centre sa snaží byť ako otec. Pracuje s nimi v záhrade, zaujíma sa o ich výsledky v škole, večer im ide do domčeka zaželať dobrú noc.

O deťoch nám viackrát rozprával s dojatím a so slzami v očiach: „Sú to veľmi silné príbehy, ba dokonca neuveriteľné až hrôzostrašné. Keby mne osobne niekto o tom rozprával a som doma na Slovensku, tak poznajúc sa aký som, neuverím.“ (Marek Poláček, režisér LUX communication)

Rozhovor s režisérom filmu Marekom Poláčekom

– Čo tým filmom chcete povedať, prečo ste sa do toho pustili?

Misionár Vlastimil Chovanec je veľmi žoviálny a priateľský človek s veľkým srdcom. Na filmovačke to veľmi pomôže, keď je dobrá nálada, keď sa spriatelíte. Vlasťo nemal problém hovoriť aj o svojich vnútornejších veciach, čo filmári tiež vedia veľmi oceniť, lebo sa snažia z respondenta dostať človečinu, niečo hlboko ľudské. A to pri Vlasťovi nebol problém. Navyše, pracuje s deťmi z ulice, ktoré majú za sebou veľmi silné, až priam hrôzostrašné príbehy veľakrát a teda je téma filmu je vopred jasná.

– Na akom príbehu je film postavený?

Rwanda je v nadmorskej výške okolo 2000 m.n.m. a teda to je úplne iná Afrika, ako som bol zvyknutý doteraz: príjemná klíma, minimum komárov, v noci zima, svieža zelená príroda navôkol. Naozaj krásna krajina, do ktorej by som sa hocikedy rád vrátil. V Centre sv. Antona, kde sme nakrúcali film, som si pripadal ako v Belgicku: pekné otehličkované domy, zeleň všade navôkol, belgická architektúra. Takže film od začiatku nemohol byť postavený na prostredí, ktoré bolo také európske. Museli sme film postaviť na príbehoch detí a na osobnom svedectve otca Vlastimila. A navyše Vlasťo miluje slovenský folklór a rád si hrá a spieva na akordeóne. Šarišské ľudovky sa s kopcovitým rwandským terénom výborne spojili.

– Ako vznikla celá myšlienka a s kým ste spolupracovali?

Na filme sme spolupracovali s Pápežskými misijnými dielami. Ich riaditeľ Ivan Kňaze Rwadnu navštívil pár mesiacov pred nami a prišiel nadšený. Slovenské Pápežské misijné diela tiež túto misiu rogacionistov podporujú a aj téma aktuálneho misijného mesiaca október je zaostrená na Rwandu.

– Kedy film uvediete, respektíve, kde bude k dispozícii?

Film sa bude dať pozrieť v premiére v Televízii Lux 23. októbra o 16:30. Potom sprístupníme aj link v archíve www.tvlux.sk Film sme vyrábali v koprodukcii s Pápežskými misijnými dielami a bude tiež možné film si premietnuť vo farnosti v rámci obdobia okolo misijnej nedele. V prípade záujmu treba kontaktovať PMD so žiadosťou o sprístupnenie filmu na adrese: pmd@misijnediela.sk Plánujeme tiež vydanie DVD Moja misia VI, ktorého súčasťou bude aj film z Rwandy Dotknúť sa rán.

TK KBS informovali Pápežské misijné diela na Slovensku a Marek Poláček