Ježiš nám prisľubuje iného Tešiteľa, čo podľa vyjadrenia evanjelistu Jána znamená, že tým prvým je on sám. Pošle tichého, bezreklamne Prítomného, ktorý nečakane spôsobuje aj veľký rozruch, a predsa nevieme, odkiaľ prichádza a kam ide.
Slovom duch (rúach) sa v Starom zákone veľmi často označuje vietor, víchor. V prenesenom zmysle vyjadruje silu božského pôvodu, ktorá všetko tvorí a napĺňa. Označuje aj dych, ktorým sa líši živá bytosť od mŕtvej, a teda je princípom života, ktorého darcom a udržiavateľom je sám Boh. Tento „duch života“ sa prejavuje vo všetkých vnútorných hnutiach človeka, ba označuje aj ľudskú osobu v jej intímnosti a integrite.
V chápaní biblického človeka má ducha i Boh. Je jeho podstatou a nástrojom činnosti. Áno, Duch Svätý, ako ho nazývame dnes, ticho účinkoval v dejinách spásy od počiatkov. Pri stvorení sa tvorivo vznášal nad vodami. Pán ho dával ľudu ako silu, aby mohol kráčať podľa jeho nariadení: Svojou múdrosťou sprevádzal patriarchov, napríklad Jozefa v žalári. Viedol kroky vodcov, ako Mojžiša a Jozueho, ale i sudcov. Spočinul na kráľoch, osobitne na Dávidovi. Bol hýbateľom i „ústami“ prorokov. Pripravoval ľudstvo na príchod Mesiáša. Mohli by sme povedať, že celé dejiny spásy viedol s nenápadnou pracovitosťou. Ako Osobu rovnú s Otcom nám ho predstavil až Ježiš.
Kto z nás by nebral takýto božský Vietor do plachiet?
Symbolizuje ho aj voda, ktorá oživuje, obnovuje a osviežuje. A oheň, ktorý ohrieva, osvetľuje, stravuje. Príde sa nás zastať ako božský Obhajca – Parakleitos – Tešiteľ. Aby nás očisťoval vodou krstu. Príde, aby nám dal krídla pravdivej slobody a rozohrial naše stuhnuté srdcia nežnou Božou láskou…
Kto zachová Ježišove prikázanie lásky, otvorí sa komunikácii s ponížene slúžiacim Duchom. Zníži sa k tejto zosobnenej Božej Pokore alebo pokornej Tvári Boha. Svet ho nevidí, ani nepozná, lebo napriek vyspelej digitálnej technike mu kanál pokory chýba. Nám však stačí naladiť sa naň. Skloniť sa k nemu ako k prameňu či ohnisku a otvoriť sa prúdeniu jeho života a novosti. Aby sme mohli podľa Pánovho priania mať účasť na jeho poslaní: Potešujte, potešujte ľud môj (Iz 40, 1).
Dagmar Kráľová