Duchovné cvičenia pre pápeža povedie benediktínsky opát Bernardo Gianni

Tohtoročné pôstne duchovné cvičenia pre Svätého Otca a Rímsku kúriu bude viesť taliansky benediktínsky opát z Monte Oliveto vo Florencii Bernardo Gianni. Zameria sa v nich na „veľkonočné pohľady a gestá v živote sveta“.

Na duchovné cvičenia, ktoré budú ako zvyčajne v Aricci neďaleko Ríma, sa vydá pápež František s členmi Rímskej kúrie už o týždeň. Vyhradil si pre ne šesť dní 10. – 15. marca.

Predstavený Opátstva San Miniato al Monte vo Florencii dal duchovným cvičeniam poetický názov: „Mesto vrúcnych túžob po veľkonočných pohľadoch a gestách v živote sveta“. Ako meditačné podnety zaznejú aj verše súčasného talianskeho poetu Maria Luiziho z jeho básne „Siamo qui per questo“.

Do Exercičného domu Božského Majstra v mestečku Ariccia neďaleko Ríma sa Svätý Otec presunie autobusom spolu s členmi Rímskej kúrie v nedeľu 10. marca. Z Vatikánu vyrazia o 16. hodine a večer o 18.00 vstúpia do duchovných cvičení eucharistickou adoráciou a vešperami.

Program bude obsahovať rannú a popoludňajšiu meditáciu,  rannú svätú omšu o 7.30, večernú adoráciu o 18.00 spolu s modlitbou vešpier. Duchovné cvičenia sa skončia v piatok 15. marca rannou meditáciou.

51-ročný benediktínsky kňaz Bernardo Francesco Maria Gianni OSB Oliv. je opátom od roku 2015. Bol členom prípravného výboru 5. národného cirkevného kongresu v rámci Talianska, ktorý sa konal vo Florencii v roku 2015 a vystúpil na ňom aj pápež František.

Z dôvodu duchovných cvičení sa 13. marca nebude konať generálna audiencia pápeža. Tento deň bude zároveň šiestym výročím zvolenia Svätého Otca Františka na pápežský stolec.

Foto: Marco Badiani
Zdroj: Vatican News, zk