Exkluzívne o kaviarni na Lumene

Ani tohto roku sa festival Lumen (fln.sk/2017/) nezaobišiel bez rehoľnej kaviarne. Prinášame vám z neho fotoreportáž a zopár krásnych svedectiev.

Ako povedala organizátorka Majka „ Bez rehoľnej kaviarne si Lumen nevieme predstaviť. Je to dôležité miesto stretnutia s ľuďmi a s Bohom“.

kaviaren6

„Mladí sú otvorení a ešte viac ich otvára naša spontánnosť a úprimnosť. Rehoľná kaviareň je miestom, kde nám mladí hovoria aj to, čo by nám bežne na ulici nepovedali“, hovorí sr. Jana Pavla FDC.

kaviaren2

Kristínu z Bratislavy potešilo, že „rehoľníci majú zmysel pre dobrú kávu a ľudia prichádzajú práve sem, aj keď dookola je kopec iných reštaurácií a kaviarni. Je to krásne miesto stretnutia.“

kaviaren5

Sestra Henrieta SCSC, zodpovedná za rehoľnú kaviareň dodáva: „Som rada, že rehoľná kaviareň nie je len o kaviarni. Je to o mladých ľuďoch, o vzťahoch, o tom, že tu nájdu miesto prijatia. Je to miesto, kde môžeme rozvíjať duchovnú stránku festivalu, konkrétne pre tento rok, že sa môžeme dotknúť neba (Touch the sky).“

kaviaren8

Zdá sa, že mladým vôbec neprekážala prítomnosť a obsluha rehoľníkov. Niektorí ani nezbadali, že je to rehoľná kaviareň. Chlapci z Miletičky ocenili spojenie kaviarne s možnosťou zahrať si rôzne spoločenské hry a blízkosť hlavného pódia.

 

kaviaren7

 

A čo môže pomôcť mladým, aby otázka rehoľného povolania zaznela aj v ich srdciach, aby ju nezamietli skôr ako si ju všimnú? „Kontakt mladých s rehoľníkmi! Keď hovoríme o Lumene, tak nepochybne rehoľná kaviareň. Nebáť sa byť tam, kde sú mladí,“ hovorí sr. Zuzana FDC.

kaviaren9

Povoláva Boh o tom niet pochýb, ale aj my rehoľníci môžeme v tomto prípade urobiť niečo a dosť. „Naša otvorenosť, spokojnosť, radosť a autentickosť. Náš záujem a naša nefalšovanosť.“ dodáva sr. Zuzana. Aj toto môže mladým pomôcť a možno aj uľahčiť ich hľadanie.

-kab-