Františkánsky festival v Bologni bude o odpustení

V talianskej Bologni sa uskutoční Františkánsky festival, pre ktorý vybrali tému Odpustenie. Tento mimoriadny jubilejný rok je mimoriadny aj pre františkánov, pretože si pripomínajú 800 rokov od Odpustenia v Assisi a 30 rokov Ducha Assisi. K hlavnej téme sa pridáva výzva „Silou či odpustením“ s úmyslom aktualizovať posolstvo patróna Talianska. Chcú vyzdvihnúť hlas jeho svedectva prostredníctvom päťdesiatich rôznych prednášajúcich a stovky rôznych stretnutí cez divadlá, workshopy, aktivity aj pre najmenších. Vystúpia pozvaní experti zo súdnictva a práce v oblasti spravodlivosti a pracujúci vo väzení, odborníci v ekonomike a spoločenstva dobier. Tému medzináboženský dialóg otvoria nový bolonský biskup Mons. Matteo Maria Zuppe a Andrea Riccardi, ďalej teológ Brunetto Salvarani a množstvo ďalších pozvaných hostí, ktorí budú hovoriť o histórii a súčasnosti ako o ceste k dialógu, ceste k pochopeniu, prijatiu a odpusteniu.

Počas festivalu bude na Hlavnom námestí v Bologni kópia Porciunkuly, ktorá bude srdcom duchovných momentov a modlitby, kde budú k dispozícii kňazi pre rozhovory, ako aj pre sviatostnú spoveď. Trojdňový festival bude predchádzať formačné stretnutie pre žurnalistov na tému Neodpustiteľné slová, na ktorom sa zúčastnia okrem iných Paolo Ruffini, riaditeľ TV 2000, Renzo Magosso a zakladateľ „ slobodnej tlače“ Walter Tobagi. V ten istý deň budú rozbehnuté didaktické aktivity pre študentov  z rôznych typov škôl.

Program obohatia aj aktivity pre najmenších, a to známy medzinárodný zbor Zecchino d´Oro a bude sa realizovať aj Živá knižnica, ktorá bude príležitosťou na medzikultúrny dialóg.

Františkánsky festival sa uskutoční v Bologni dňoch 23. – 25. septembra vďaka spolupráci františkánov, františkánskeho hnutia s diecézou a mestom Bologna.

-ms-