Františkánsky kláštor v Sýrii zasiahnutý strelou

Strela z lietadla zasiahla františkánsky kláštor v dedine Yacoubieh, nachádzajúcej sa v severozápadnej časti Sýrie pri hraniciach s Tureckom. Stalo sa tak v nedeľu 20. júla večer. Napriek tomu, že budova kláštora bola silne poškodená, zásah si nevyžiadal obete na životoch. Informoval o tom Kustód Svätej zeme Pierbattista Pizzaballa OFM, ktorý dodal, že brat, ktorého cela bola kompletne zničená, sa v nej v čase zásahu našťastie nenachádzal a utrpel len ľahké zranenie hlavy. Správa bola zverejnená na stránke Kustódie Svätej zeme terrasancta.net.

Napriek veľkému chaosu spôsobenému už tri roky trvajúcim konfliktom v Sýrii, ľudia rôznych vierovyznaní si v týchto podmienkach prejavujú gestá solidarity a priateľstva. V dedine Yacoubieh, kde sa nachádza strelou zasiahnutý františkánsky kláštor, sú aj štyri záchytné centrá vytvorené Kustódiou Svätej zeme, ktoré každý deň prijímajú 200 osôb a poskytujú pomoc ďalším 4000 ľuďom rôzneho vierovyznania, ktorým tak pomáhajú znášať ťažkú situáciu a neopúšťať svoje domovy.

Situácia v Sýrii je naďalej veľmi ťažká. Podľa posledných správ organizácie Sýrska sieť za ľudské práva (Syrian Network for Human Rights), od začiatku konfliktu v marci 2011 bolo zaznamenaných 1,1 milióna zranených, pričom 45% z nich tvoria deti. Usmrtených bolo zatiaľ takmer 134-tisíc ľudí, z čoho viac než 15-tisíc detí.

Brat Simon Herro, zodpovedný v Kustódii Svätej zeme za Región sv. Pavla, hovorí:
„Sýria je zdevastovanou krajinou, už tu takmer nič neexistuje, ľudia sú na pokraji síl. Školy fungujú len veľmi málo a mnohé zóny, medzi nimi aj mesto Aleppo, sú už niekoľko týždňov bez vody. Našťastie náš kláštor má štyri studne a tak sme schopní poskytovať obyvateľstvu vodu. My bratia chceme zostať, aj keď pohyb je tu čoraz nebezpečnejší. (…) Musíme zostať, lebo keďže sme tu ešte spred čias začiatku konfliktu, sme schopní dopraviť pomoc priamo k obyvateľstvu. Pracujeme z kláštorov a prijímacích centier, ktoré sme vytvorili vďaka darom, ktoré prichádzajú zo západu prostredníctvom Združenia Terra Sancta. Bez tejto pomoci by obyvateľstvo nedokázalo prežiť.“

Sýria je krajinou s najväčším počtom utečencov na svete. Opustilo ju už najmenej 2,5 milióna obyvateľov, ktorí častokrát cestujú v neľudských podmienkach, pričom riskujú svoj život. Okrem nich sa v Sýrii nachádza 6,5 milióna vnútroštátnych utečencov, ktorí museli opustiť svoje domovy, no zostávajú v krajine a nemajú peniaze na cestu. -zk-

(Text prevzatý z sk.radiovaticana.va, -zk-)