Indický salezián je po desiatich mesiacoch od únosu stále nažive

Apoštolský vikár pre južnú oblasť Arábie Mons. Paul Hinder opätovne vyzval k modlitbe za uneseného saleziánskeho kňaza Toma Uzhunnalila, ktorý zmizol pred desiatimi mesiacmi v jemenskom Adene. Hoci únoscovia zverejnili dňa 24. decembra na youtube video, v ktorom unesený prosí indickú vládu, katolícku komunitu a pápeža o pomoc, obsah videa vyvoláva viacero otáznikov.

Spolubratia saleziáni z oblasti indického Bangaloru potvrdili, že podľa tváre aj hlasu je na videu naozaj don Uzhunnalil. Ako sa pre agentúru AsiaNews vyjadril apoštolský vikár pre južnú oblasť Arábie Mons. Paul Hinder, video zvýšilo nádej, že don Tom ešte žije. „Zdá sa však, že hovorí pod nátlakom to, čo mu kážu únoscovia. Je jasné, že don Tom bol zle informovaný, pretože nie je pravdou, že sa doteraz nič neurobilo pre jeho záchranu,“ upozornil ďalej Mons. Hinder, ktorý má ako biskup na starosti katolíkov na územiach Spojených arabských emirátov, Ománu a Jemenu. Podrobnosti o vyvíjaných aktivitách z bezpečnostných dôvodov nemohol uviesť.

Za vyslobodenie uneseného saleziána sa v minulosti verejne prihovoril aj Svätý Otec František. Počas vianočných slávení Mons. Hinder zopakoval výzvu k modlitbe za prepustenie otca Toma. Osobitne v nedeľu 25. decembra sa spolu s veriacich zhromaždenými vo farnosti sv. Jozefa v Abú Dabí modlil za zdravie uneseného indického kňaza. Modlitby a vyjadrenia podpory vyšli opäť aj zo saleziánskych komunít po celom svete a tiež od Konferencie biskupov Indie.

Indický kňaz don Tom Uzhunnalil SDB, ktorý pracoval ako misionár v Jemene, bol 4. marca unesený skupinou džihádistov s pravdepodobným napojením na tzv. Islamský štát. Pri útoku vtedy ozbrojenci surovo zavraždili štyri sestry Misionárky Lásky.

Zdroj: RV, ab
-fc-