Irak potrebuje prítomnosť jezuitov

Návrat jezuitov do Iraku dostáva stále konkrétnejšiu podobu. Členovia Spoločnosti Ježišovej museli krajinu opustiť po prevrate v roku 1969, keď sa k moci dostala nacionalistická strana BAAS, podporovaná sunnitmi.

Na začiatku januára sa v Bagdade stretli chaldejský patriarcha Louis Raphael Sako a páter Dany Younes, provinciál jezuitov na Blízkom východe. Obidvaja vyjadrili nádej, že jezuiti sa budú môcť už čoskoro vrátiť do Iraku, aby pokračovali vo svojej misii, ktorú začali v roku 1932.

Chaldejský patriarcha Sako považuje eventuálny návrat jezuitov za „požehnanie pre Irak a predovšetkým pre kresťanov. Jezuiti formovali vo svojich školách generácie Iračanov. Malé stádo kresťanov v Iraku potrebuje ich prítomnosť a ich duchovnú, pastoračnú a kultúrnu podporu“.

Rozsah služieb jezuitov by sa tak mohol rozšíriť nad rámec pomoci v utečeneckom tábore v Erbile, kde pôsobia od roku 2014. Patriarcha Sako tiež považuje za správne, aby Spoločnosť Ježišova opäť dostala do užívania majetok, ktorý po vyhostení z krajiny spravuje Chaldejská cirkev.

Štyria americkí jezuiti založili v tridsiatych rokoch pre kresťanské komunity v irackej metropole Baghdad College ako alternatívu voči štátnym moslimským školám. Gymnázium prijímalo študentov zo všetkých kresťanských denominácií, rovnako ako aj moslimov a Židov. V roku 1956 založili Univerzitu Hikma so zameraním na ekonomiku, fyziku a inžinierstvo. Keď jezuiti opustili Irak, na univerzite študovalo 1100 študentov, z toho 70% moslimov.

Zdroj: RV, ej
-fc-