Jezuita Marko Rupnik nesmie vykonávať duchovné vedenie a spovedať

Spoločnosť Ježišova oznámila, že známemu jezuitovi P. Markovi Ivanovi Rupnikovi zakázala, aby spovedal a vykonával duchovné vedenie. Dôvodom sú sťažnosti, ktoré na neho Vatikán dostal v roku 2021. Týkajú sa údajného zneužívania niekoľkých rehoľných sestier v Rupnikovom rodnom Slovinsku v 90. rokoch.

Obmedzenia týkajúce sa služby 68-ročného jezuitu stále platia a zahŕňajú zákaz viesť ignaciánske cvičenia, uviedlo vedenie rádu. Rupnik tiež nesmie vykonávať verejnú činnosť bez súhlasu svojho nadriadeného. Má to však byť „administratívne opatrenie“, nie kánonický trest.

Po tom, čo vatikánske Dikastérium pre náuku viery dostalo minulý rok sťažnosti na tohto klerika, jezuitský rád začal predbežné vyšetrovanie, počas ktorého vypočul niekoľko svedkov. Výsledky boli postúpené do Ríma a prípad bol uzavretý v októbri tohto roku z dôvodu údajného premlčania.

Súčasné oficiálne vyhlásenie kláštora nasleduje po tom, ako talianske médiá koncom novembra zverejnili informácie o tomto prípade. Napriek uzavretiu prípadu obmedzenia týkajúce sa Rupnika zostávajú v platnosti, uvádza sa v príkaze.

Marko Ivan Rupnik, SJ, je od 90. rokov 20. storočia riaditeľom Centra Aletti v Ríme a vyučoval na viacerých pápežských univerzitách a inštitútoch.

Je tiež umelcom, okrem iného vytvoril oficiálne logo Svätého roka milosrdenstva 2015 a Svetového stretnutia rodín 2022 a už viac ako 30 rokov navrhuje umelecké mozaiky pre kaplnky a kostoly po celom svete.

V Českej republike sa jeho diela nachádzajú napríklad v bazilike na Velehrade. Na Slovensku sa nachádza tiež viacere kostolov, kde sú jeho mozaiky.

Zdroj: TK KBS (Kathpress / CNA / TS ČBK)
Foto: wikimedia