Obvinenia voči Markovi Rupnikovi / Známy jezuitský umelec bol exkomunikovaný už v roku 2019

Tento článok publikujeme s láskavým dovolením redakcie Svet kresťanstva / Postoj.


Išlo o automatickú exkomunikáciu za to, že v spovedi rozhrešil ženu, s ktorou mal sexuálny styk. Rehoľa to priznala až teraz.

Jezuitský kňaz a autor mozaikových diel Marko Rupnik bol v roku 2019 exkomunikovaný, vyhlásil generálny predstavený jezuitov Arturo Sosa.

Exkomunikácia bola automatická za rozhrešenie ženy, s ktorou mal Rupnik sexuálny styk. Rehoľa o tom vedela, ale doteraz to nezverejnila. Takéto zneužitie sviatosti zmierenia je jeden z najvážnejších zločinov v Katolíckej cirkvi.

„Kongregácia pre náuku viery povedala, že sa to stalo, že došlo k rozhrešeniu spolupáchateľa,“ uviedol podľa agentúry AP generál jezuitov na stredajšej tlačovej konferencii v Ríme. „Takže bol exkomunikovaný. Ako zrušíte exkomunikáciu? Ten človek to musí rozpoznať a musí činiť pokánie, čo aj (Marko Rupnik) urobil,“ uviedol Arturo Sosa.

Generálny predstavený Spoločnosti Ježišovej nesúhlasí s predchádzajúcim vyhlásením jezuitov, že obmedzenie Rupnikovej kňazskej služby, ktoré ostáva v platnosti, je pre obvinenia rehoľných sestier z Ľubľany, ktoré údajne Rupnik zneužíval.

Známy umelec má zakázané spovedať, viesť duchovné sprevádzanie a kázať duchovné cvičenia práve preto, že v spovedi rozhrešil ženu, s ktorou mal intímny pomer. Rupnik by sa mal tiež zdržať akýchkoľvek verejných aktivít bez súhlasu predstavených.

Obvinenia zo psychologického a sexuálneho zneužívania voči autorovi mozaikových diel vznieslo deväť členiek komunity v Ľubľane. K zneužívaniu údajne dochádzalo v 90. rokoch.

Vatikánske Dikastérium pre náuku viery (pred tým kongregácia) začiatkom októbra uzavrelo prípad s tým, že uplynula premlčacia lehota. Ako vysvetľuje Catholic News Agency, sexuálne zneužívanie voči dospelým osobám je v cirkvi považované po 30 rokoch za premlčané.

Toto rozhodnutie vatikánskeho dikastéria, ktoré vyšlo najavo prostredníctvom talianskych médií začiatkom tohto mesiaca, vyvolalo množstvo otázok o tom, prečo sa vatikánsky úrad rozhodol neupustiť od premlčania, ako to urobil v iných prípadoch.

Agentúra AP špekuluje, že za tým môže byť aj fakt, že dikastérium vedie jezuita a číslom dva bol v kongregácii niekto, kto žil v Rupnikovej komunite.

Pavol Hudák / svetkrestanstva.postoj.sk
Foto: commons.wikipedia.org