Karmelitán Pablo napísal pápežovi: Nebudem na SDM, ale som blízko neba

Dva týždne pred začatím SDM Pablo, 21-ročný Španiel, zomrel na Ewingov sarkóm, ktorým trpel od svojich 16 rokov. Pred smrťou vstúpil do karmelitánskeho rádu „in articulo mortis“. Napísal Svätému Otcovi list, v ktorom opisuje postupovanie svojej choroby a delí sa o svedectvo viery. Pápežovi ho doručila počas letu do Lisabonu reportérka Rádia Cope Eva Fernándezová.

Pablo Alonso María de la Cruz Hidalgo vedel, že nádor mu neumožní zúčastniť sa na SDM, keď sa pápež stretne s tisíckami mladých ľudí. Nevedel, či bude ešte nažive alebo už v nebi, v blízkosti toho, ktorého nazýval „Milovaný“, v blízkosti Ježiša, ktorý ho „utešil a urobil šťastným“!

V liste pápežovi Pablo píše: „Neviem, či keď dostanete tento list, budem vás môcť sprevádzať v modlitbe, alebo ma Boh vo svojom nekonečnom milosrdenstve už povolá. V tom prípade dúfam, že mi dovolí, aby som vám podal ruku z neba“. Pablo zomrel 15. júla, už ako karmelitán „in articulo mortis“, keď zložil sľuby vo svojej izbe v nemocnici Hospital Clínico v Salamanke.

Jeho príbeh sa počas letu do Lisabonu dostal do rúk pápeža vďaka známej redaktorke španielskeho vysielania Rádia Cope, ktorá pri každej apoštolskej ceste vyniká osobitným výberom darov pre Svätého Otca. Tentoraz je to viac ako dar, je to svedectvo života mladého muža s jasnosťou viery. Sám Pablo navrhol pamiatku pre pozostalých na svoj pohreb: kvetinový kríž s nápisom „Strom večného života ako znak nádeje, pretože na ňom spočinul sám tvorca Života“.

Článok si môžete dočítať TU.

Salvatore Cernuzio, Miroslava Holubíková – Vatikán

Zdroj: Vatican News