Karmelitánky v USA pre veľký počet povolaní otvárajú nový kláštor

O kontemplatívny život je stále väčší záujem. Svedčia o tom aj bosé karmelitánky z New Jersey, ktoré pre veľký počet sestier otvárajú nový kláštor. V kláštore v americkom Morristowne býva momentálne už 21 sestier, i keď je k dispozícii iba 18 miest. Predstavená kláštora sr. Therese Katulski preto rozhodla o otvorení nového kláštora, a to na Malte. „Sme vďačné Bohu, že sa rozrastáme. Ešte pred niekoľkými rokmi nás bolo tak málo, a teraz tak veľa dievčat odpovedá na povolanie práve pre kontemplatívny spôsob života. To je zázrak, ktorý sa deje pred našimi očami,“ hovorí sr. Katulska.

Na Maltu vycestuje čoskoro päť sestier, aby tam Cirkvi slúžili v novom kláštore. Tento malý ostrovný štát má hlboké katolícke korene, hoci v posledných rokoch sa tam mení spoločenské nastavenie, ktoré je stále menej náboženské.

Rehoľa vznikla v 16. storočí ako výsledok reformy karmelitánskej rehole, do ktorej sa pustila svätá Terézia od Ježiša a svätý Ján z Kríža. Samotná klauzúra je výrazom a spôsobom nasledovania Krista podľa evanjeliových rád. V zhode so svojím kontemplatívnym povolaním sú bosé karmelitánky povinné zachovávať prísnu klauzúru počas celého života.

Zdroj: deon.pl

-msk/ach-