Karmelitánky ďakovali za 10 rokov pôsobenia v Detve

V piatok 28. júla 2017 si Detvania pripomenuli desiate výročie príchodu sestier bosých karmelitánok. „Všetkých vás dobrodincov a priateľov pozývame na svätú omšu, pri príležitosti 10. výročia posviacky kaplnky a kláštora, pri ktorej sa chceme poďakovať za vás,“ odkázali sestry prostredníctvom farských oznamov. Slávnostným pozvaným kazateľom a hlavným celebrantom ďakovnej svätej omše bol košický dekan Peter Novák, druhým hosťom bol kaplán v Sabinove Miroslav Liška. Na slávnosti nechýbal rodák páter Andrej Valent, Detvan, ktorý pôsobí v mužskom karmelitánskom kláštore v Lorinčíku.

Novopostavený kláštor s okolitým uzavretým areálom požehnal 28. júla 2007 za účasti širokej verejnosti vtedajší banskobystrický biskup Rudolf Baláž. Detva sa vtedy rozšírila o jedenásť mníšok, ktoré už desaťročie vytvárajú duchovné zázemie a oporu pre obyvateľov podpolianskeho mesta. Nádvorie kláštora bolo zaplnené ľuďmi až tak, že niekoľkí stáli aj za bránou na novopostavenej ulici Jána Pavla II. Sestry, ktoré žijú v skrytosti, vtedy sedeli na nádvorí spolu s Detvanmi, medzi ktorých prišli žiť.

Po požehnaní kláštora karmelitánky vošli do priestorov, ktoré sa od toho dňa stali neprístupné verejnosti. Kláštor však každý deň otvára svoje dvere každému, kto sem zavíta z rôznych dôvodov. Veriaci do kláštornej kaplnky denne prichádzajú na bohoslužby, jednotlivci aj na viacdňové duchovné pobyty v hosťovskej časti kláštora. Je zvyčajné, že pred bránou kláštora vidieť parkovať autá s najrôznejšími poznávacími značkami. Do detvianskeho kláštora prichádzajú hostia z rôznych kútov Slovenska.

Slávnostným požehnaním Kláštora Božieho milosrdenstva a Kráľovnej Karmelu v Detve pred desiatimi rokmi prijal diecézny biskup Rudolf Baláž a vtedajší pomocný biskup Tomáš Galis komunitu sestier bosých karmelitánok do duchovnej rodiny Banskobystrickej diecézy. Druhý kláštor bosých karmelitánok je na Slovensku už len v Košiciach. Na slávnosť do Detvy vtedy prišiel aj provinciál krakovskej karmelitánskej provincie Albert Stanislaw Wach a vtedajší veľvyslanec Vatikánu na Slovensku, nuncius Henryk Józef Nowacki.

Slávnostný kazateľ dekan Novák sa teraz po desiatich rokoch zamyslel nad tým, čo všetko za to obdobie sestry v Detve urobili. Ako pokračoval, ich skrytá modlitba je ako pulzujúca krv v cirkvi a v spoločnosti. Zhrnúť desať rokov ich modlitieb a rôznej ľudskej pomoci by vyžadovalo pozbierať svedectvá mnohých ľudí. Avšak veci, na ktorých človeku najviac záleží, zostávajú nezriedka uchované v diskrétnom súkromí. Sestrám bosým karmelitánkam patrí vďaka, že už desať rokov a hoci v skrytosti, žijú a pracujú v Detve.

Verejnosť je pozvaná do Kláštora Božieho milosrdenstva a Kráľovnej Karmelu na každodennú svätú omšu v pracovný deň o 7.00 h., v nedeľu a v prikázaný sviatok o 7.30 h.

zdroj: tkkbs.sk

-msk-