Medzi novými blahoslavenými bude aj rehoľníčka umučená satanistkami

Celkovo päť dekrétov o kauzách svätosti schválil Svätý Otec František v piatok 19. júna pri audiencii kardinála Angela Becciu, prefekta Kongregácie pre kauzy svätých.

Cirkev dekrétom potvrdila zázrak na príhovor argentínskeho biskupa Mamerta Esquiú (1826-1883). Bol členom rehole františkánov a biskupom Córdoby v Argentíne. Podobne bol zázrak potvrdený v prípade zakladateľa rehole salvatoriánov (Spoločnosti Božského Spasiteľa), ctihodného Božieho služobníka Františka Máriu od Kríža, civilným menom Johann Baptist Jordan. Narodil sa v Nemecku v roku 1848 a zomrel v r. 1918 vo Švajčiarsku. Založil aj ženskú vetvu rehole, kongregáciu salvatoriánok. Tretím je laik, venezuelský lekár chudobných José Gregorio Hernández Cisnerosa. Mal veľmi silné volanie do rehole: chcel sa stať mníchom a vstúpil ku kartuziánom v Taliansku, avšak zdravotné dôvody ho prinútili vrátiť sa do vlasti.

Talianska rehoľníčka umučená satanistkami

Dekrét o mučeníctve z nenávisti k viere sa týka rehoľnej sestry z Kongregácie dcér Kríža – Sestier sv. Andreja, ktorá bola zavraždená ako obeť pri satanistickom kulte. Božia služobníčka Maria Laura Mainettiová, civilným menom Teresina Elsa, zomrela vo veku 60 rokov 6. júna 2000 v obci Chiavenna pri Sondriu na severe Talianska na následky bodných rán. Z úkladnej vraždy boli usvedčené a odsúdené tri mladé dievčatá, zapojené v satanistickom kulte.

Maria Laura Mainettiová sa ako rehoľníčka a neskôr predstavená komunity venovala vzdelávaniu, formácii a duchovnému sprevádzaniu i materiálnej pomoci deťom a dospievajúcej mládeži. A práve aby pomohla jednej dievčine, ktorá jej telefonovala, že po znásilnení zostala tehotná, odišla v noci 6. júna 2000 sama z kláštora. Bol to podvod, ktorý ju doviedol k smrti, avšak ešte pred tým vyslovila slová odpustenia všetkým trom svojim vrahyniam.

Kongregácia pre kauzy svätých vydala aj dekrét o hrdinský cnostiach, ktorým bol prisúdený titul ctihodnosti mexickej rehoľníčke z 20. storočia. Božia služobníčka Gloria María de Jesús Elizondo García (1908-1966), krstným menom Esperanza, bola generálnou predstavenou Misijnej kongregácie katechétok chudobných.

Zdroj: Vatican News (krátené)