Barbarstvo moci (06): Podolínec – sústreďovací kláštor (video)

V roku 2020 si pripomíname 70. výročie likvidácie kláštorov – násilného vyvezenia rehoľníkov z kláštorov komunistickým režimom počas tzv. Barbarskej noci, čím sa mal ukončiť život rehoľníkov a rehoľných komunít v bývalom Československu. Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku prináša sériu dokumentov s názvom Barbarstvo moci, ktoré sprostredkúvajú svedectvo doby cez prizmu historických faktov a výpovedí svedkov. Súčasne ponúka v osobitných videách s názvom Svedectvom o barbarskej moci autentické výpovede tých, ktorí boli v čase Akcie K a Akcie R priamo v centre diania. V každom dokumente vystupujú členovia alebo členky z jednej slovenskej rehoľnej kongregácie.


Život v Podolínci bol vzdialený bežnému rehoľnému životu, no napriek tomu sa rehoľníci snažili zachovať si všetky zvyky, pravidlá a podľa možnosti aj denný program z kláštorov.

To ich chránilo a zároveň im pomáhalo neopustiť sa. Ba práve naopak, ešte viac sa i napriek nástrahám a utrpeniu utvrdili v poznaní, že ich životná cesta je správna.

Čo bolo pre rehoľníkov záchranou, bolo problémom pre ich dozorcov. Tí chceli akoby v kyseline rozložiť rehoľný život. „Rozpory vlastného svedomia si vybíjali na týchto ľuďoch,“ spomína pamätník tých udalostí.

Predchádzajúce diely Barbarstva moci a ďalšie príspevky k tejto téme nájdete TU.

© KVRPS