Misionárky lásky si patentovali svoje bielo-modré sárí, ktoré navrhla svätá Matka Terézia z Kalkaty. Aj keď to nikdy nebolo oficiálne zverejnené, výhradné právo používať tento vzor im bolo udelené 4. septembra 2016, v deň kanonizácie matky Terézie. Sárí, ktoré je rehoľným odevom sestier Misionárok lásky, vytvorila Matka Terézia roku 1948, keď šla do ulíc slúžiť chudobným. Je biele s troma modrými pásmi. Vonkajší modrý pás je širší ako dva vnútorné.
Sestry zaslali svoju žiadosť na Úrad priemyselného vlastníctva v Indii už v decembri 2013. Vzor, ktorá nosia Misionárky lásky, je jedinečný a je to prvýkrát, keď je „uniforma“ právne chránená ako duševné vlastníctvo. Dôvodom tejto žiadosti bolo zneužívanie tohto vzoru po celom svete.
Sestra Gertrude, ktorá sa ako druhá pridala k Matke Terézii po založení spoločenstva, napísala, že bola šokovaná, keď videla roku 1949 túto svoju bývalú riaditeľku školy, loretskú sestru, v tomto bielo-modrom ľanovom sárí, oblečenú ako chudobnú bengálsku ženu. Obchody, kde prvé sestry nakupovali látku na svoje sárí, predávali bielu látku s červeným, zeleným alebo modrým lemovaním. „Matka si vybrala modrú farbu, lebo tá sa spája s Pannou Máriou a predstavuje čistotu,“ hovorievala sestra Gertrude. V tom čase túto látku používali aj ženy, ktoré zametali ulice, a preto si ju Matka Terézia vybrala, aby vyhovovala tamojšiemu podnebiu a súčasne ich identifikovala s chudobnými.
Na začiatku rádu sestry látku nakupovali, no pri množstve sestier, ktoré sa k novozaloženému rádu pridávali, kúpili stroje a zamestnali malomocných, aby im túto látku vyrobili.
Pre sestry biela farba znamená pravdu a čistotu a tri modré pásy sľuby, ktoré sestry skladajú: chudobu, poslušnosť a širší čistotu a službu najchudobnejším z chudobných. Krížik, ktorý majú prišitý na habite na ľavom ramene, symbolizuje, že Kristus na kríži je kľúčom k srdcu. Novicky nosia biele sárí bez pásikov. Každá sestry má iba tri kusy sárí.
Zdroj: Catholic News Agency
-fc-