Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore

Úvodnú časť tohto rozhovoru publikujeme s láskavým dovolením redakcie Slovo+. Link na dočítanie nájdete nižšie.


Pred šiestimi rokmi vstúpil na slovenskú vlogerskú scénu netradičný autor, benediktínsky mních. Dnes má na konte 123 videí, 28 live streamov a vyše 7200 odberateľov. O zákulisí kanálu Mních s kamerou, ale aj o tom, ako evanjelizujú benediktíni, hovoríme s prvým slovenským vlogerom z radov zasvätených osôb, duchovným otcom Michalom Mária Kukučom.

Keď som natrafila na kanál Mních s kamerou, ako prvé mi napadlo: Môžu benediktínski mnísi rozprávať? Neskladajú sľub mlčanlivosti?

Nie. (smiech) Na prvý pohľad to tak môže pôsobiť, regula vyžaduje určitý odstup od hostí a v určitých hodinách je v niektorých priestoroch nariadené silencium, ale inak sa môžeme rozprávať úplne normálne ako ľudia vo svete.

V knihe návštev si často nachádzame obdivné vyjadrenia o tichu a pokoji, ktorý v priestoroch samporského opátstva vládne. Zvnútra to však nie je až taká idylka. Aj my často zažívame zhon a pracovný stres.

Treba povedať, že mnísi sú úplne obyčajní ľudia. Ani sa nezdravíme memento mori, ani nechodíme desať centimetrov nad zemou.

V detstve som čítala životopis sv. Terezky z Lisieux, v ktorom sa písalo, že si so svojimi sestrami písala listy. Z toho som si teda nesprávne vydedukovala, že sa v kláštore nemohli rozprávať a komunikovali iba písomne…

Zvonku to možno vyzerá tak, že tu žijeme ako rodina pod jednou strechou, ale v skutočnosti by sa život nášho spoločenstva dal prirovnať k priateľom žijúcim v jednom meste. Hoci máme veľa možností pre neformálnu komunikáciu, zvlášť cez pracovný týždeň môže byť podľa okolností jednoduchšie napísať správu cez telefón. Kedysi boli listy, dnes aj my používame mobily.

Na webstránke kláštora som našla zverejnený približný denný program samporského opátstva. Je dosť hutný. Kedy sa stíhate venovať youtube kanálu? Máte na to od predstaveného vyhradený nejaký konkrétny čas?

Je to moje hobby, nie služba, takže na to využívam svoj voľný čas. Samozrejme, so súhlasom predstaveného.

Čo na vaše online aktivity hovorí komunita?

Keď som o povolenie žiadal priora, schválil to pod podmienkou, že bude súhlasiť aj spoločenstvo. Očakával som, že sa nájde niekto, kto bude vyslovene proti, no nestalo sa tak.

Samozrejme, časom sa to kryštalizovalo. Stanovili sme si nejaké zásady, v akých priestoroch kláštora môžem natáčať, v akých už nie a podobne. Sú aj mnísi, ktorí si nájdu čas a publikované videá si pozrú.

Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore

KLÁŠTOR ONLINE
Čo bolo prvotným impulzom spustiť kanál Mních s kamerou?

Bolo ich niekoľko. Za najdôležitejší považujem víkendový seminár „Zasvätení online“ spred niekoľkých rokov. Mal pomôcť zasväteným osobám naučiť sa vo svojej službe efektívne využívať moderné technológie, „byť online“. Program sa zameriaval na prácu s textom, fotografiami, venoval sa tiež problematike webových stránok a podobne. Iba okrajom sa spomenul vlog, ako v tom čase ešte nový fenomén, ktorý by mohol byť ďalšou platformou pre prezentovanie zasväteného života.

V tom čase som už nejaké vlogy sledoval. Upútala ma autentickosť a neformálnosť tohto formátu. Takisto nový rozmer, ktorý vlogy prinášajú do medziľudskej komunikácie. Tak som sa rozhodol prijať výzvu, ktorá zaznela na tomto seminári.

Mali ste na začiatku nejaký konkrétny cieľ, s ktorým ste do projektu išli?

Keď som začínal, hlavným cieľom bolo byť v kontakte s priateľmi a známymi žijúcimi vo svete. Časom sa to rozšírilo aj na určitý misijný rozmer, sprístupniť kláštor verejnosti pohybujúcej sa v online priestore.

Mních s kamerou: Snažím sa sprístupniť kláštor verejnosti v online priestore
Ako je to s evanjelizáciou, misiami, u benediktínov?

Kláštor spravidla nerobí nejaké veľké aktivity navonok, my hlásame iným spôsobom. Naša misia spočíva v prítomnosti kláštora na danom mieste, v danej krajine, regióne. Benediktínsky kláštor je vždy otvorený pre ľudí a vždy ľudí priťahuje. Aj k nám na Sampor neustále prichádzajú hostia. Modliť sa, utiahnuť sa z ruchu sveta, zamerať sa na duchovno… Motivácie sú rôzne.

Ako napísal Benedikt XVI. vo svojom poslednom liste k svetovému dňu komunikačných prostriedkov, digitálny priestor sa stáva bežnou súčasťou života človeka. A tu vyvstáva otázka, že keď je kláštor prítomný v reálnom fyzickom svete a keď súčasťou toho reálneho sveta je aj digitálny svet, prečo by kláštor nemal byť prítomný aj tam?

Takže sa svojím kanálom snažím o rozšírenie prítomnosti kláštora aj do digitálneho sveta.

Článok si môžete dočítať TU.

Gabriela Kluchová / Slovo+