Mons. José Carballo na Slovensku

Jubilejný Rok zasväteného života, ktorý vyhlásil pápež František, oslávia slovenskí zasvätení s návštevou z Vatikánu. Predposledný septembrový týždeň privítajú sekretára Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života Mons. José Rodríguez Carballa. Po programe v Bratislave pricestuje do Košíc a Ružomberka. Druhý muž jedného z vatikánskych dikastérii prichádza na pozvanie Konferencie vyšších rehoľných predstavených. Ide o bývalého najvyššieho predstaviteľa františkánskej rehole, do funkcie ho menoval pred dvomi rokmi pápež František. Bolo to prvé menovanie Svätého Otca v Rímskej kúrii. Slovensko už navštívil ako bývalý generálny predstavený rehole Františkánov. Prefektom Kongregácie pre spoločnosti zasväteného života a spoločnosti apoštolského života je kardinál João Bráz de Aviz.

„Návšteva vzácneho hosťa je jedinečná príležitosť osláviť jubilejný rok zasvätených s hosťom z Vatikánu. Tešíme sa, že nás príde povzbudiť, aby sme naďalej pracovali s veľkorysosťou a vynaliezavosťou na vinici Pánovej. Budeme sa spolu modliť, budeme spolu pri slávení svätých omší a stretneme sa aj pri osobných diskusiách. Tešíme sa na to a ďakujeme za to. Veríme, že vzácna návšteva upevní naše puto so Svätým Otcom Františkom, ktorý Rok zasväteného života vyhlásil,“ hovorí sr. Hermana Matláková, SMVS, hovorkyňa Roku zasväteného života na Slovensku. Z Ríma pricestuje sekretár kongregácie vo štvrtok 24. septembra. V Bratislave vystúpi naživo v relácii TV LUX Doma je doma. Ďalší deň je naplánovaná cesta do Košíc, kde je v programe svätá omša, prednáška a dialóg so zasvätenými. Podobný program ho čaká neskôr v Ružomberku a v Bratislave.

OFICIÁLNY PROGRAM NA SLOVENSKU:

ŠTVRTOK 24. septembra 2015 / BRATISLAVA
– 17:30 h živé vysielanie v TV Lux (relácia Doma je doma)

PIATOK 25. septembra 2015 / KOŠICE
– 16:30 h svätá omša v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho
– po svätej omši prednáška a dialóg so zasvätenými v aule Teologickej fakulty KU v Košiciach, Hlavná 91

SOBOTA 26. septembra 2015 / RUŽOMBEROK
– 13:00 h svätá omša v Kostole Svätej rodiny, Ružomberok – Rybárpole
– po svätej omši prednáška a dialóg so zasvätenými v Aule Jána Pavla II., Hrabovská cesta 1

NEDEĽA 27. septembra 2015 / BRATISLAVA
– 10:30 h svätá omša v Katedrále sv. Martina, Bratislava
– 14:00 h prednáška a dialóg so zasvätenými v aule Teologickej fakulty TU, Kostolná 1

José Rodríguez Carballo sa narodil v roku 1953 v španielskej diecéze Orense – v Lodosele. Teologické štúdiá absolvoval na Františkánskom biblickom inštitúte v Jeruzaleme, kde bol aj vysvätený za kňaza. V roku 1981 získal doktorát v odbore Sväté písmo na Pápežskom biblickom inštitúte v Ríme. V roku 1992 bol zvolený za provinciála Provincie sv. Jakuba v Santiago de Compostela. V roku 2003 ho zvolili za generálneho ministra Rádu menších bratov Františkánov – 119. nástupcu sv. Františka z Assisi. V roku 2009 bol znovuzvolený na šesť rokov a v roku 2012 sa stal aj predsedom Únie generálnych predstavených. Bol členom Kongregácie pre inštitúty zasväteného života a spoločnosti apoštolského života, ako aj Kongregácie pre evanjelizáciu národov, zúčastnil sa na biskupských synodách v roku 2005, 2008, 2010 a 2012. Je autorom článkov i publikácií o zasvätenom živote, hovorí po španielsky, anglicky, francúzsky, taliansky, portugalsky. Ovláda tiež latinčinu, biblickú gréčtinu i hebrejčinu.

Zdroj: TK KBS; -hm-