Svätá rodina v španielskom letovisku bola zapísaná ako betlehem s najvyššími figúrami na svete do Guinnessovej knihy rekordov 1. decembra 2020. Okrem administratívnych nákladov vo výške 14 900 eur vynaložila radnica na jeho výrobu a údržbu 123 000 eur. Tento rok bol namiesto námestia pred mestským úradom inštalovaný v pasáži neďaleko prístavu.
Veľkosťou prekonal takmer dvojnásobne betlehem z mexického Monterrey, ktorý držal prvenstvo od roku 1991. Základ konštrukcie tvoria železné rúrky s rozmermi 50 x 50 x 1,5 mm. Spolu so skrutkami s maticami vážia bezmála 1 000 kilogramov. Šesťdesiat percent sôch tvorí ľahký samohasiaci penový polystyrén.
V strede kompozície leží v jasličkách Ježiško s rozmermi 3,32 x 3,32 x 4,08 m. Zavinutý v plienkach, s nežným veselým výrazom chce prijať všetkých, ktorý k nemu prídu. Prevládajúcu bielu farbu dopĺňajú okrové odtiene jasieľ. José Manuel García Esquiva, prezývaný Pachi, hovorí o svojej snahe touto postavou zobraziť detskú žoviálnosť a bezprostrednosť.
Po pravej ruke dieťaťa, s hlavou mierne naklonenou k nemu, kľačí Panna Mária. Postava vysoká 10,58 m držaním tela vyjadruje postoj kontemplácie a adorácie, ako aj nehy a pokory pred božstvom svojho syna. Prikrývka hlavy má symbolizovať skromnosť, oblečenie v odtieňoch modrej farby v kombinácii s bielou čistotu. Doplnené je zlatými prvkami.
Palica v ruke svätého Jozefa dosahuje výšku 18,10 m, čo približne zodpovedá úrovni päťpodlažnej budovy. Osoba vysoká 170 cm mu siaha po členky. Hebrejský odev v zemitých farbách obsahuje zlaté prvky, symboly slávnostnosti a dôležitosti, turban je znakom nádeje.
Betlehem s osvetlením a hudbou od šiestej hodiny večer do polnoci možno obdivovať medzi palmami až do šiesteho januára.
Zuzana Morávková
Foto: @Alicante_City / Twitter
O čom všetkom nevieme. Ďakujem za seba aj za tých, ktorým o tom porozprávam.
Dobre by padlo viac detailných záberov