Na Islande je postavený kostol zo slovenského dreva

Islanďania môžu vo svojej krajine obdivovať drevený kostolík zo Slovenska. V meste Reyðarfjörður, ktoré sa nachádza na východe Islandu, bude 17. júna posvätený katolícky kostol. Nový kostol je postavený celý z dreva v tvare františkánskeho kríža sv. Damiána. Farnosť spravuje komunita troch bratov kapucínov zo Slovenska. Drevo použité na stavbu kostola pochádza zo Slovenska z Poľany.

Od roku 2004 sú na tomto ostrove prítomní prostredníctvom svojej misie bratia kapucíni. Prvým z nich bol brat Dávid Tencer pochádzajúci z Novej Bane, ktorý je od októbra 2015 diecéznym biskupom Reykjavíku. Kapucíni sa kvôli financiám rozhodli postaviť kostol na Slovensku, následne ho rozobrali a previezli na Island. Príprava stavby kostola začala na Raticovom vrchu nad Hriňovou. Kostolík je postavený do tvaru františkánskeho kríža zo San Damiana, čiže je členitý. Má dĺžku 16 metrov a v najširšom mieste má 12 metrov. Spotrebovali naň takmer 1000 kubíkov dreva. Niekoľko mesiacov na ňom pracovali nie len kapucíni, ale aj dobrovoľníci a miestne firmy.

Doprava dreva zo Slovenska bola  financovaná organizáciou nemeckých katolíkov Bonifatiuswerk, združením s cieľom podporovať menšiny katolíkov v severských krajinách. Pri stavbe kostola pomáhali aj dobrovoľníci zo Slovenska. Kostol zo svojou architektúrou bude dominantou okolia.

Celý Island je jednou diecézou s rozlohou 103 000 km2. Na  ostrove žije 350 000 obyvateľov a z toho je 13 500 katolíkov.  Za posledných 10 rokov sa na Islande počet katolíkov strojnásobil. Jedným z ďalších projektov islandskej cirkvi je postaviť nový kostol aj pre veriacich na juhu, ktorí v súčasnosti využívajú na slávenie svätej omše protestantský kostol.

-fc-