Na Slovensku sa začala príprava mladých na Svetové dni mládeže do Krakova

Niekoľko tisíc mladých ľudí z viacerých krajín sa zúčastnilo na Národnom stretnutí mládeže P15. Podujatie nadväzuje na Svetové dni mládeže (SDM), ktoré sa konajú spravidla každé tri roky. Mladí sa najbližšie stretnú na tomto celosvetovom podujatí presne o rok v poľskom Krakove. Tím, ktorí ho chystá, očakáva vyše 2,5 milióna ľudí zo stoviek krajín zo všetkých kontinentov. Mottom podujatia bude úryvok z Biblie „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo“. Určil ho pápež František. V Poprade, kde sa po vyše jedenapolročných prípravách celonárodná akcia konala, spustili oficiálne slovenskú prípravu na SDM v Krakove. Symbolickú vlajku od dejiska konania svetového podujatia prevzal z rúk dobrovoľníkov Mons. Stanislav Zvolenský, predseda Konferencie biskupov Slovenska, ktorý predsedal záverečnej svätej omši. V trojdňovom programe zameranom na odkrývanie pokladov vystúpilo vyše 300 profesionálnych a amatérskych hostí. Na príprave sa podieľalo vyše styristo dobrovoľníkov.

„Ďakujem každému, kto sa modlil za túto akciu, ďakujeme ľuďom, ktorí vystúpili na javisku a odovzdali mladým svoje talenty,“ povedal vo videoposolstve hlavný zodpovedný za prípravu P15 Ondrej Chrvala. V odkaze, ktorý zverejnil komunikačný tím na sociálnej sieti, poďakoval všetkým, ktorí stáli za P15. Verí, že o rok sa „všetci vidíme za Tatrami – na Svetových dňoch mládeže v Krakove“, uviedol tajomník Rady KBS pre mládež a univerzity, ktorá podujatie pripravila s neziskovou organizáciou Kanet. Zúčastnili sa na nej stovky kňazov a rehoľníkov a takmer všetci biskupi Slovenska. „Cieľom všetkých Národných stretnutí mládeže je osobné stretnutie s Kristom. Mladým chceme ponúknuť zážitok živej Cirkvi. Chceme sa zároveň spojiť v modlitbe s našimi otcami biskupmi a roznietiť v mladých túžbu po novej evanjelizácii. Poprad je mesto pod Tatrami, ktoré nás podľa slov Jána Pavla II. neoddeľujú od susedného Poľska, ale práve naopak – spájajú. P15 otvorilo rok príprav na SDM v Krakove, tešíme sa, že sme tak blízko,“ dodáva Chrvala.

Na P15 do Popradu prišli hostia z viacerých krajín. Z Krakova prišiel pozdraviť prítomných krakovský pomocný biskup Damian Muskus. Pricestovali zástupcovia krajín z Višegrádskej štvorky a ďalších východoeurópskych štátov. Pod Tatry prišla i viacčlenná delegácia mladých z Poľska. Prvá z nich počas úvodného dňa priviezla kríž SDM a ikonu Panny Márie, ktoré daroval mladým sveta svätý Ján Pavol II. Druhá precestovala niekoľko krajín sveta, v ktorých aktívne propaguje SDM. Najväčšiu – približne 40-člennú skupinu zahraničných hostí – tvorili hostia z Čiech. Osobitnú skupinu tvorili mladí Slováci zo Srbska. Z Vatikánu prišiel povzbudiť mladých do Popradu sekretár Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ. Z domácich skupín nechýbali na akcii viacpočetné skupiny františkánskej, mariánskej a jezuitskej mládeže. Pod Tatrami vyvrcholil program Magis Jezuitov. Svojou prítomnosťou poctil podujatie primátor mesta Poprad Jozef Švagerko, primátor mesta Levoča Milan Majerský a podpredseda Národnej rady SR Ján Figeľ.

Na podujatí vyvrcholila niekoľkomesačná duchovná príprava s názvom Čistý rok. Tím P15 krátko pre záverečným ukončením oznámil, že už v septembri naň nadviaže Milosrdný rok. Mesto Poprad si na akcii pripomenulo návštevu svätého Jána Pavla II. spred 20 rokov. Pri tejto príležitosti osadilo tomuto svätcovi pamätnú tabuľu na Konkatedrále Sedembolestnej Panny Márie. Program sa niesol niesol v znamení motta „Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha“. Obsahoval stovky rôznych umeleckých čísiel pripravených špeciálne na mieru, ale aj slávenia a modlitby, ktoré sa mladým ľuďom predstavili v netradičnom šate. Zároveň zažili špeciálnu expedíciu s túžbou objaviť poklady živej Cirkvi. Mladí sa zapojili aj do jednorázovej zbierky šatstva. Vyzbierali okolo pol tony. Nechýbali katechézy s biskupmi, špeciálna krížová cesta, duchovné, kultúrne a športové aktivity. Pod Tatry prišlo vyše tritisíc ľudí z celého Slovenska. Vyše 400 z tohto počtu tvorili rehoľníci a rehoľníčky, ktoré predstavili svoju charizmu na EXPO povolaní.

Národné stretnutie mládeže sa v podobných rozmeroch chystá po druhýkrát. Poprad zatiaľ podobnú akciu nehostil. Podobné podujatie sa konalo v roku 2013 v Ružomberku. Viacdňovú alternatívu pre tých, ktorí nemohli vycestovať na SDM do brazílskeho Rio de Janeira, navštívilo okolo tritisíc mladých ľudí z viacerých krajín. Na príprave sa podieľalo vyše 300 dobrovoľníkov. Každý rok sa konajú stretnutia mladých v jednotlivých diecézach, ktoré navštevujú stovky ľudí. Podnetom pre ne sú práve SDM. Tie sa prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet svätého Jána Pavla II. Ten bol jeden z 15 patrónov P15. Na podujatí vystúpila i Sima Martausová, ktorá je autorkou hymny P15. Oficiálna príprava tejto akcie sa začala vlani v septembri, kedy tím mladých pripravil mládežnícky program 7BOLESTNÁ v Šaštíne. Na program nadviazala novembrová dvojtýždňová púť kríža SDM a ikony Panny Márie, ktoré daroval mladým sveta pápež Jána Pavol II. Celoročná príprava vyvrcholila na P15.

Komunikačný tím P15; -ml-