Na Vincentínsky filmový festival prišiel aj Jim Caviezel

Vincentínsky filmový festival slávnostne otvorili vo štvrtok 18. októbra v Castel Gandolfe pri Ríme. Zameriava sa na charizmu sv. Vincenta de Paul: na lásku k chudobným, v ktorých je prítomný Ježiš.

Téma festivalu „Globalizácia lásky” je pre filmových tvorcov príležitosťou hovoriť o chudobe originálnym spôsobom prostredníctvom krátkeho alebo celovečerného filmu.

Obsahový zámer festivalu a pozvanie adresované filmovým tvorcom predstavili jeho organizátori ešte minulý rok počas osláv 400. výročia vincentínskej charizmy. Odozvou bolo cez tritisíc prihlásených diel zo stovky krajín.

Ako v rozhovore pre Vatikánsky rozhlas uviedol generálny predstavený vincentínov páter Tomaž Mavrič, cieľom filmového festivalu nie je len samotné umenie, ale umenie ako „prostriedok ako sa dostať k srdce človeka a povzbudiť ho k otvoreniu sa Kristovej láske“. Reč filmu je schopná vyjadriť aktuálnosť posolstva Vincentínskej rodiny, že „všetci si zaslúžia lásku, zaslúžia si láskavú ruku, pokoj a pochopenie,“ uviedol páter Mavrič, pôvodom Slovinec.

Festival sa v sobotu 20. októbra presunul do Ríma. Vo vatikánskom Auditóriu (Auditorium Conciliazione) v rámci programu vystúpil so svojím svedectvom herec Jim Caviezel, ktorý hral postavu Krista vo filme Umučenie (The Passion) od Mela Gibsona. Vincentínsky filmový festival ukončili v nedeľu 21. októbra.

-jb-