Na začiatku stála žena

Fr. Philippe Lefebvre OP zo Švajčiarska a sestra Nazik Matty OP z Iraku boli vzácnymi hosťami na siedmom medzinárodnom stretnutí o dominikánskej spiritualite, ktoré sa uskutočnilo v dňoch 12-16. júla 2018. Vo svojich prednáškach priblížili poslucháčkam jedinečné postavenie žien v Biblii. Miestom stretnutia bolo maďarské mestečko Kőseg, ktoré je kolískou troch kongregácii sestier dominikánok: maďarskej, českej a slovenskej. Tieto kongregácie sa stretávajú už od roku 2001 a postupne sa k nim pridali rehoľné sestry z Francúzka, Anglicka, Chorvátska, Nórska, Iraku, Filipín, Nemecka, Rakúska a iných častí sveta.

Spolu 84 zasvätených žien počas prednášok a skupinových diskusií objavovali, že spôsob ako sa vo Svätom písme prezentujú muži a ženy patrí k podstate Biblie. Nie je náhoda, že ženy stoja na začiatku veľkých biblických príbehov: stvorenia, exodu, zaujatia zasľúbenej zeme a dejín Mesiáša.

Čo toto stretnutie znamenalo pre slovenskú sestru Andreu? „Veľmi som sa na stretnutie v Kősegu tešila, pretože tu je miesto, kde má pôvod aj naša kongregácia. Bol to pre mňa zázrak, že som spoznala miesto, o ktorom som od svojho vstupu k sestrám len počúvala. Prednášky o ženách vo sv. Písme ma veľmi oslovili. Otec Philippe a sestra Nazik boli pre mňa druhým zázrakom. Bohu vďaka.“

Dominikánky z rôznych kútov sveta načúvali nielen minulosti, ale podľa vzoru Panny Márie boli povzbudené spájať minulosť s prítomnosťou. Tak ako ona vo svojom Magnifikat spojila hlasy zavrhnutých, neplodných a nemilovaných žien, aj oni načúvali hlasu svojej spolusestry Nazik z Iraku, ktorá sa spolu so svojou komunitou vrátila do zničeného konventu v Karakosh, svedectvu obetí obchodovania s ľuďmi prostredníctvom sestry Marjolein Brunein OP z Holandska a slovo dostala aj sr. Cecilia Espenilla OP z Filipín a jej výzva o pokoj a spravodlivosť vo svete.

Laická dominikánka, Eva Zudorová, píše: „Seminár bol skutočne o Dominikánskej spiritualite, ktorú som pozorovala v rozhovoroch, úsmevoch, speve, modlitbe, smiechu, v diskusiách, otázkach, odpovediach, spoločnom stolovaní… Po piatich dňoch som si uvedomila, že hoci nepatrím do žiadnej kongregácie, cítim sa medzi týmito osemdesiatimi sestrami a jedným bratom Philippeom ako doma, ako v rodine. V úžasnej 800-ročnej mnohojazyčnej, multikultúrnej rodine. Ráno po 20.minutovej prechádzke starobylým vyvoňaným mestečkom, sa deň začal rannými chválami pri ktorej sme mohli zažiť univerzálnosť našej cirkvi. Modlili sme sa v jedenástich jazykoch a vycvičené hlasy sestier vytvárali krásnu harmóniu, aj uši si prišli na svoje! Nasledovali prednášky fr. Phillippea a sr. Nazik. Striedavo nám odkrývali príbehy biblických žien. Zaujímavé bolo, že sa zamerali na neznámejšie, niekedy aj bezmenné ženy, ktoré však zohrali dôležitú úlohu v živote Božieho ľudu. Dozvedeli sme sa napr. že bol to Boh kto priviedol Evu a predstavil ju Adamovi. Boh ju už pozná, je jej partnerom, ona už niečo žije s Bohom. Tiež, že oslovenie Žena je významné, je to titul v Bohu. Úžasné boli poukazy a prepojenie udalosti a príbehov Starého zákona s Novým. Prekrásnym spestrením bol v nedeľu výlet do Pannonhalmu a návšteva benediktínskeho kláštora. Benediktín Imre nám ukázal starobylú knižnicu, starobylý chrám a chlapčenský internát pre 350 chlapcov. Poobede sme sa s bratmi benediktínmi pomodlili Liturgiu hodín. Ako sme sa dozvedeli, kláštor renovoval ten istý architekt ako kláštor v Novom Dvore. Nasledovala prechádzka krásnou levanduľovou záhradou a ochutnávka vín v kláštornej pivnici. Na záver som si uvedomila, že čas veľmi rýchlo ubehol, a pre mňa to bola úžasná dovolenka, ktorá mi umožnila bližšie sa spoznať so sestrami, a prežiť úžasné duchovné cvičenia v krásnom prostredí s krásnymi ľuďmi. Sestry, ďakujem za pozvanie!“

Viac fotografii na dominikanky.sk