Najstaršia rehoľná sestra na svete porazila koronavírus

O najstaršej Európanke sme na našej stránke zasvatenyzivot.sk už v minulosti písali. TK KBS priniesla 9. 2. 2021 správu o tom, ako sestra André prekonala koronavírus.


O niekoľko dní oslávi 117. narodeniny a práve zvíťazila v boji nad koronavírusom. Reč je o sestre André Randonovej, ktorá je najstaršou rehoľníčkou na svete a tiež najstaršou Európankou. Sestra pripúšťa, že najťažším obdobím jej choroby bola skutočnosť, že nemohla každý deň prísť na svätú omšu.

Sestra André je Francúzka a patrí do Spoločnosti dcér kresťanskej lásky svätého Vincent de Paul (vincentky). Na svete je iba jeden starší človek, a to 118-ročný Japonec. Pred vstupom do rehole bola guvernantkou, potom roky pracovala v nemocnici. V súčasnosti používa iba invalidný vozík a už takmer nevidí. Žije v domove dôchodcov neďaleko Toulonu, kde koronavírus malo 81 z 88 ubytovaných. Z tohto dôvodu zomrelo viacero ľudí – hovorí Famille Chrétienne.

Pracovníci centra tvrdia, že sestra prekonala koronavírus bez príznakov a mala dobrý zdravotný stav. Lekári sa obávali, že vzhľadom na jej vek, pre ňu neexistuje žiadna záchrana. „Nestarala sa o seba, ale obávala sa o iných chorých,“ hovorí jedna z opatrovateliek. Dodáva, že najväčšou ťažkosťou sestry bolo, že sa nemohla každý deň zúčastňovať na Eucharistii, pretože centrum bolo zatvorené.

V jednom z rozhovorov sa sestra André priznala, že počas celého svojho náboženského života nikdy nevynechala každodennú svätú omšu. Povedala tiež, že v modlitbe hľadá silu: „Neustále hovorím s dobrým Bohom. Keď sa niečo darí, poviem mu o tom a niekedy Ho upozorňujem, pretože ma opúšťa.“ Pred dvoma rokmi, pri príležitosti 115. narodenín, dostala sestra André osobný list od pápeža Františka a ním požehnaný ruženec. Keď sa jej pýtali na tajomstvo dlhovekosti, priznala, že to bola modlitba a čokoláda.

Zdroj: TK KBS / RV pl