Najstaršia rehoľníčka na svete zomrela vo veku 111 rokov

V Japonsku zomrela 4. Júna 2018 najstaršia rehoľná sestra na svete, sestra Victoria de la Cruz. Bola španielskej národnosti a patrila do Kongregácie sestier adorátoriek. Zomrela vo veku 110 rokov a 345 dní.

Victoria sa narodila 24. júna 1907 v Malage. Po zložení rehoľných sľubov v Kongregácii sestier adorátoriek ju poslali na misie do Japonska, kam dorazila po dvojmesačnej plavbe v roku 1936. Počas II. Svetovej vojny musela komunita sestier opustiť Tokyo. Sestra Victoria na to spomínala: „Veľmi dobre si pamätám tie ťažké časy. Bola veľká zima, mali sme málo jedla a až do konca vojny sme sa potýkali s mnohými protivenstvami. Odsťahovali sme sa vtedy do Jokohamy.“ V Japonsku založila niekoľko škôl a bola predstavenou tamojších rehoľných komunít. Do konca života pracovala pre mladých a pre ženy.

Za svoju činnosť dostala vyznamenanie japonskej vlády. Pred rokom, keď slávial svoje 110. Narodeniny sa dokonca zaradila medzi youtuberov a na kastanetoch zahrala vtedy známu pesničku „Que viva España!“ Fotografia ju zachytáva ako hrá na kastanety pri oslave svojich stých narodenín roku 2007.

Johana Bronková – Vatikán
Foto: diocesismalaga.es
-fc-