Nesvätí svätci a iné príbehy

V ruskom pravoslávnom pútnickom centre Slobodný pútnik v Pskovskej eparchii v Rusku pracujú na novom pútnickom projekte s názvom Stránkami knihy Nesvätí svätci a iné príbehy. Táto kniha je známa aj u nás na Slovensku. Na tomto jedinečnom zájazde ožijú miesta a hrdinovia z knihy napísanej pskovským a porchovskym metropolitom Tichonom Ševkunom.

„Predpokladáme, že zájazdy budú trvať 2 – 4 dni, v závislosti od programu, ktorý si vyberie konkrétny turista alebo skupina,“ povedal vedúci pútnického služby Jannis Jordanov. A pokračoval: „Putovania môžu začať už v Moskve, v Donskom monastyre, ktorý sa opisuje v knihe. Potom v sobotu ráno pútnici vlakom pricestujú do Pskova a odtiaľ do Pskovo-Pečerského monastyra, po všetkých jeho zaujímavých miestach opísaných v knihe. Navštívia aj jedno známe miesto – hrob otca Rafaila a miesto, kde slúžil. Podľa opisu z knihy vieme, že to bol neobyčajný človek: všetkým ponúkal čaj a rozprával sa pritom. Aj my chceme pútnika ponúknuť čajom a zoznámiť s históriou, aby sa náš hosť v plnosti ponoril do atmosféry knihy.“ 

„Naši turisti a pútnici prežijú osobitnú atmosféru a lepšie pochopia, kto boli starci, prečo odchádzali do kláštorov, a prečo žijú doteraz v pamäti v mysliach ľudí,“ dodal vedúci centra..

(preložené z ruskej stránky https://pln-pskov.ru/church/chpp/350075.html)

Sestra Vojtecha, OPraem