„Skoncovanie obchodu s ľuďmi začína od nás.“ S týmto mottom sa v dňoch 6. – 12. novembra v Ríme uskutočnilo druhé stretnutie siete RENATE – Európska sieť rehoľníčok proti obchodovaniu s ľuďmi a vykorisťovaniu (Religious in Europe Networking Against Trafficking and Exploitation). Na stretnutí Slovensko zastupovala s. Bohdana Bezáková CJ, s. Anne McNamara PBVM a s. Iva Kúšiková SSpS.
Hnutie RENATE vzniklo v roku 2009 v Poľsku. Hneď po jeho vzniku sa začalo nadväzovanie kontaktov s ľuďmi, pracujúcimi v tejto oblasti. Snažili sa zosieťovať v rámci jednotlivých krajín a spolu bojovať proti obchodovaniu s ľuďmi. Obchodovanie s ľuďmi je medzinárodný organizovaný zločin, a preto je v boji proti nemu veľmi potrebná medzinárodná organizovaná spolupráca. Z tohto dôvodu je aj európska sieť RENATE včlenená do celosvetovej siete rehoľníkov s názvom TALITHA KUM, ktorej koordinátorkou je s. Gabriella Bottani SMC. Táto sieť patrí priamo pod Úniu vyšších generálnych predstavených (UISG).
Boj proti obchodovaniu s ľuďmi a všetkým formám moderného otroctva je jedným z hlavných dôrazov pontifikátu pápeža Františka. Ide o boj s organizovaným zločinom proti ľudskosti a práca v tejto oblasti si vyžaduje celého človeka. „Obchodovanie s ľuďmi predstavuje skutočný zločin proti ľudskosti.“ Týmito slovami sa v Klementínskej sále prihovoril pápež František približne 130 účastníčkam druhého zhromaždenia iniciatívy RENATE. Svätý Otec František prijal účastníčky stretnutia na osobitnej audiencii a vyjadril podporu ich odvážnej službe. Účastníčky stretnutia Európskej siete rehoľníčok proti obchodovaniu s ľuďmi a vykorisťovaniu zveril Svätý Otec do ochrany Márie, Matky milosrdenstva, a udelil im svoje apoštolské požehnanie.
Jedným z bodov konferencie bola aj premiéra filmu s. Ivy Kušíkovej SSpS s názvom Giving Voice to the Voiceless. Film vyjadruje dynamickú misiu RENATE v jednotlivých európskych krajinách. Viď trailer.
Na tomto stretnutí delegátky zo Slovenska tiež predstavili ďalší film s. Ivy Kušíkovej SSpS s názvom Na Boží obraz, ktorý zachytáva nasadenie rehoľných sestier krajín Vyšehradskej štvorky v boji proti obchodovaniu s ľuďmi.
Na Trhu originálnych výrobkov obetí obchodovania nemohli chýbať ani kabelky zo Slovenska, ktoré aj v Ríme mali úspech. Výrobky vznikajú v zariadeniach bezpečného bývania, ktoré sa snažia vykorisťované obete obchodovania s ľuďmi vrátiť späť do života.
Rozhovor so sr. Bohdanou Bezákovou CJ si môžete vypočuť TU.
-kvpžr-