Oficiálny podcast Rehole dominikánov na Slovensku v rozhovore predstavuje provinciál br. Damián Mačura, OP

Podcast je zvukový záznam na internete, ktorý si môžete stiahnuť a počúvať, keď vám to vyhovuje, aj bez pripojenia na internet. Často to bývajú pravidelné relácie, preto sa odporúča prihlásiť sa na ich odber. K podcastu slovenských redemptoristov, ktorí boli spomedzi našich zasvätených prví, pribudol v posledných mesiacoch podcast, ktorý tvoria bratia dominikáni. V rozhovore s provinciálnym predstaveným Rehole dominikánov na Slovensku, br. Damiánom Mačurom, OP, sme pre redakciu Zasvätený život zistili viac o tomto ich novom projekte.

Čo vás viedlo k zriadeniu podcastu?

Už niekoľko rokov publikujeme na našej webovej stránke kázne bratov na nedele a slávnosti. Pre mnohých ľudí je však oveľa prístupnejšia forma počúvaného slova. Kázeň vo svojom vlastnom zmysle ožíva, až pri svojej premene na hlas. Samozrejme, už od začiatku karantény sme uvažovali, ako ostať v kontakte s ľuďmi, ktorí k nám chodlili na bohoslužby. Každá komunita prišla s nejakou formou kázania, ktoré sa dobre dopĺňajú.

Môžete uviesť príklad?

Komunita v Dunajskej Lužnej začala streamovať sväté omše, košická komunita uverejňovala každý deň krátku kázeň v textovej podobe, my vo Zvolene sme sa rozhodli vsadiť na podcastový formát. V komunite sme si aj pri neverejných omšiach navzájom kázali. Nuž, povedali sme si, že by bola škoda, ak by sme tie krátke povzbudenia neponúkli aj našim priateľom za múrmi kláštora. A tak sme sa rozhodli, že naše kázne jednoducho nahráme a zavesíme na web. Viedli nás k tomu aj podnety práve od týchto našich blízkych, s ktorými zdieľame náš život a ktorí s nami chceli ostať v kontakte aj takýmto spôsobom.

Kedy ste s nimi začali?

Začali sme veľkonočnou oktávou. Chvíľu nám trvalo, kým sme to rozbehli. Veľkú mieru na tom našom nakopnutí sa i na tom technickom spojazdnení celého podcastu má naša známa Evka, ktorá má veľké skúsenosti so sociálnymi sieťami. Bez jej impulzov ešte spred karantény by sme sa do toho asi nedali.

Ktoré vaše komunity sú zatiaľ zapojené?

Hlavná zodpovednosť za podcasty je na ramenách našej zvolenskej komunity, kde žijeme desiati bratia. Ale postupne sa zapájajú aj bratia z iných komunít. Len za minulý týždeň sme uverejnili podcasty kázní bratov z Košíc, z Ríma i z Bratislavy.

Máte pravidelný systém, kto a kedy bude kázať?

Počas veľkonočného obdobia sme sa rozhodli uverejňovať podcasty podľa možnosti každý deň. Budeme pokračovať aj po veľkonočnom období, ale zvážime ako často. Tým, že kopírujeme rozpis bohoslužieb, na ktoré sa zapisujú sami bratia, je to veľmi jednoduché. Rozpis sa vlastne vytvorí sám. V niektorých prípadoch však oslovujeme bratov z ostatných komunít. Nie každý brat je totiž vnútorne stotožnený s tým, aby sa jeho kázeň zavesila na web. A to treba rešpektovať. Vtedy oslovíme iné komunity.

Máte od poslucháčov podcastov nejakú spätnú väzbu?

O podcaste sme zatiaľ hovorili len cez naše kanály. Zatiaľ sme ho ani veľmi nechceli propagovať, keďže primárnou cieľovou skupinou boli ľudia, ktorí nás poznajú, a tých sme o tom vedeli informovať. Spätná väzba samozrejme je, zatiaľ pozitívna. Ale buďme realisti. Ak sa vám niekto ozve, tak často, aby pochválil. Nepokrýva to isto celú škálu reakcií. Ak si podcast nájde svojich poslucháčov, budeme radi. Informujeme o ňom aj cez oficiálnu facebookovú stránku provincie.

Čo mediálne ešte plánujete?

Určite by sme boli radi viac prítomní na webe, ale neradi by sme len kopírovali formáty, ktorých je už dosť. Podcast s dennými kázňami je nám ako Reholi kazateľov blízky. Plánujeme ešte vstúpiť s vlastným profilom na jednej platforme na sociálnych sieťach, ale o tom možno neskôr.

Ako dominikáni však dlhujeme miestnej Cirkvi sprístupnenie bohatstva teológie svätého Tomáša Akvinského. Pracujeme na slovenskej verzii portálu www.iAquinas.com, ktorá má za cieľ sprístupniť jeho učenie formou krátkych videí od našich najlepších profesorov po celom svete. Mnohé videá už máme otitulkované a dostupné na Youtube kanáli projektu. Je to však veľký projekt a robotníkov je málo, takže to robíme vo voľnom čase. V tomto nám karanténa trochu pomohla.

Zachytili sme informáciu, že vašu rehoľu čaká výročie.

Náš zakladateľ, svätý Dominik, zomrel v auguste 1221. Preto od 6. januára 2021 do 6. januára 2022 budeme sláviť jubilejný rok, ale nie ako 800. výročie jeho smrti, ale ako výročie „narodenia pre nebo“. Brat Gerard, náš generálny prestavený, nás pozýva k tomu, aby sme obnovili náš život i naše poslanie v duchu svätého Dominika. Hľadanie nových foriem kázania či spôsobov sprostredkovania našej viery je jednou z možností, ako toto jubileum prežiť plodne. Snažili sa o to aj celé generácie pred nami. Nie všetko musí vyjsť. Ale je dôležité rozsievať, vzrast už dá ten, kto je Pánom všetkého.

Františka Čačková, OSF