Opravený benediktínsky kláštor v Čechách

„Neviem, či viem, čo je zázrak. Ale to, že tu stojíme, zázrak je.“ Slová Václava Havla, ktorými pred 25 rokmi vítal v Prahe pápeža Jána Pavla II., použil břevnovsko-broumovský prior Prokop Siostrzonek dňa 22. apríla 2015 pri otvorení revitalizovaného benediktínskeho kláštora v Broumove.

Slávnostnej udalosti sa v areáli broumovského kláštora zúčastnilo okolo štyristo pozvaných hostí. Opravený kláštor požehnal kardinál Dominik Duka. Prezrieť si nové priestory prišli okrem iného tiež benediktíni Slovanskej kongregácie, podpredseda vlády Pavel Bělobrádek či predseda Královohradeckého kraja Lubomír Franc.

„Pre mňa a pre Broumovsko je to dnes veľmi dôležitý a významný deň. Dnes sa završujú a napĺňajú plány a snahy mnohých ľudí, ktorí už v roku 2004 začali premýšľať o tom, čo s broumovským kláštorom. Dnes sa tieto vízie naplnili. Je síce opravená približne len pätina objektu, ale je to počiatok toho, že kláštor bude do budúcnosti ďalej žiť, „povedal počas slávnostného otvorenia Lubomír Franc.

Revitalizácia podporená európskymi dotáciami za takmer štvrť miliardy českých korún prebiehala v kláštore od novembra 2013. Opravy sú na konci a v nových priestoroch začína fungovať Vzdelávacie a kultúrne centrum Kláštor Broumov, ktoré bude prevádzkovať Agentúra pre rozvoj Broumovska. „Tej činnosti je naozaj veľa. Už zajtra tu bude prebiehať menšia konferencia o historických knižniciach, cez víkend máme Deň otvorených dverí, kedy chceme nové priestory predstaviť verejnosti, hneď v utorok má prvú väčšiu zaťažkávaciu skúšku – módnu prehliadku – naša nová multifunkčná sála Drevník v kláštornej záhrade. Všetci, ako z agentúry, tak z opátstva, sme usilovne pracovali na tom, aby ten objekt mohol žiť hneď od začiatku,“ povedal Ján Školník z Agentúry pre rozvoj Broumovska.

Popri prehliadke revitalizovaných priestorov čakala na hostí tiež prvá tohtoročná vernisáž v Galérii Dom, omša celebrovaná kardinálom Dominikom Dukom v kláštornom Kostole sv. Vojtecha, požehnanie revitalizovaných priestor a koncert HRADISTAN, ktorým sprevádzal prior Prokop Siostrzonek.

-ms-

zdroj:klasterbroumov.cz