Otvoria proces blahorečenia jezuitského generála Pedra Arrupeho

Rímska diecéza dala súhlas s otvorením kauzy blahorečenia jezuitského kňaza Pedra Arrupeho. Národnosťou Bask, ktorý sa stal misionárom v Japonsku, bol 28. generálnym predstaveným Spoločnosti Ježišovej v rokoch 1965-1983.

Plán otvorenia procesu ohlásil súčasný generálny predstavený jezuitov páter Arturo Sosa 11. júla počas stretnutia Medzinárodného združenia jezuitských univerzít v španielskom Bilbau. V tejto súvislosti páter Sosa uviedol:

„Sme ešte len na začiatku procesu, no kardinál Angelo de Donatis, vikár Svätého Otca pre Rímsku diecézu, dal povolenie diecézy pre otvorenie procesu blahorečenia“.

Pátra Pedra Arrupeho charakterizoval súčasný generál jezuitov ako „muža pravdy, zakoreneného v Kristovi a zanieteného pre misiu, ktorého najväčším zázrakom je skutočnosť, že sa tu dnes nachádzame.“

Pedro Arrupe SJ sa narodil v španielskom baskickom meste Bilbao 14. novembra 1907. Počas svojich štúdií medicíny v Madride sa rozhodol stať sa jezuitom. Do noviciátu vstúpil v roku 1927 a na konci formácie bol poslaný ako misionár do Japonska, kde sa nachádzal aj 6. augusta 1945 počas výbuchu atómovej bomby v Hirošime. V roku 1965 bol zvolený za generálneho predstaveného Spoločnosti Ježišovej.

Páter Arrupe bol známy svojou pozornosťou voči chudobným a utečencom, aj vďaka nemu dnes existuje Jezuitská služba utečencom – JRS. V roku 1981 po mozgovej príhode zostal paralyzovaný a stratil reč. Zomrel v Ríme o desať rokov neskôr, 5. februára 1991, na následky druhej mozgovej príhody.

Zdroj: Vatikán, zk