Pápež František navštívi Porciunkulu

Pápež František navštívi 4. augusta kaplnku Porciunkula, ktorá sa nachádza len 4 kilometre od Assisi a je centrom Františkánskeho rádu. Dôvodom návštevy je 800. výročie sviatku Bl. Panny Márie Anjelskej v Porciunkule, ktoré pripadá práve na Jubilejný rok milosrdenstva.

Predseda Pápežskej rady pre novú evanjelizáciu Mons. Rino Fisichella pre médiá uviedol, že Svätý Otec František navštívi pápežskú Baziliku Panny Márie Anjelskej ako jednoduchý pútnik a v súkromí zotrvá na tomto mieste v modlitbe.

Petrov nástupca len pred pár dňami pripomenul vzácne miesto vo svojom príhovore pri príležitosti osláv 65. výročia kňazskej vysviacky emeritného pápeža Benedikta XVI., keď povedal:

„Duchovná cesta sv. Františka sa síce začala v San Damiano, no skutočné milované miesto, pulzujúce srdce rádu, tam, kde ho založil a kde napokon odovzdal svoj život Bohu, bola Porciunkula [kaplnka, v ktorej sv. František zomrel – pozn. red.], malá časť‘, kútik pri Matke Cirkvi; pri Márii, ktorú pre jej vieru tak pevnú a pre jej život tak plný lásky a v láske s Pánom, budú všetky generácie volať Blahoslavená“.

Porciunkula je „základným kameňom“ rádu Menších bratov, na ktorom sv. František pripravil počiatok rádu Klarisiek a 3. októbra 1226 vydýchol naposledy. Ako sa zachovalo ústnym podaním, v tomto kostolíku dostal svätec odpustky, ktoré neskôr pápeži potvrdili a rozšírili ich na mnohé ďalšie kostoly.

Zdroj: RV; ej