Pápež František príjemne prekvapil saleziánskych novicov

Skupina mladých saleziánskych novicov a kandidátov malo v utorok 2. mája mimoriadny zážitok, keď ich okolo poludnia vo vatikánskom Dome sv. Marty prijal mimo svojho oficiálneho programu Svätý Otec František.

Správa o približne 50-minútovom stretnutí sa rozšírila prostredníctvom živého videoprenosu cez Facebook, ktorý zverejnil jeden z prítomných. Svätý Otec sediac v kruhu s mladými saleziánmi poväčšine z Talianska, ale aj z Albánska, Chorvátska, Rumunska, Portugalska či Malty, spontánne odpovedal na ich otázky.

Mladých saleziánov sprevádzal rehoľný predstavený zodpovedný za formáciu. Taliansky katolícky denník Avvenire zároveň so zverejnením amatérskeho videozáznamu na svojej internetovej stránke stručne referoval o obsahu rozhovoru.

„Tých najlepších“ by podľa slov pápeža Františka mali predstavení posielať „na periférie“, a to sa týka „všetkých periférií, aj periférií myslenia“. „Zhovárať sa s neveriacimi, agnostikmi, to predstavuje jednu z periférií. Potom sú tu periférie sociálne, týkajúce sa chudobných,“ vysvetlil Svätý Otec v neformálnom rozhovore.

„Vyberajte dobre, koho poslať na periférie, predovšetkým na tie viac nebezpečné. Tam musia ísť tí najlepší! ‚Ale tento môže študovať, urobiť doktorát‘. – Nie, pošli jeho! ‚Je tam mafia‘. Pošli jeho. Na periférie je treba poslať tých najlepších,“ zdôraznil opäť pápež František.

Saleziánsky kňaz zo Sicílie poprosil Svätého Otca o rady, ako správne sprevádzať mladých pri rozlišovaní povolania. Pápež František okrem iného uviedol: „Dajte si pozor na tých mladých s tvárou ako ‚svätý obrázok‘… Treba mladých radostných, športových, normálnych, čo dokážu pracovať, a ak študujú, vedia študovať, ktorí sa dokážu zhostiť zodpovednosti.“

Dôležité je „sprevádzať“ týchto mladých, pretože „na životnej ceste je mnoho prekvapení od Boha alebo takých, čo nie sú od Boha. Je treba byť pozornými a pomôcť im pozrieť sa do tváre týmto prekvapeniam. Ak sú tu ťažkosti, pozrieť sa im do tváre. A pomôcť im strániť sa každej formy pokrytectva. Toto je mor: pokrytectvo v Cirkvi, pokrytectvo, keď hovorím jedno a konám druhé. Pokrytectvo priemernosti, tých, čo chcú vstúpiť do seminára, pretože cítia, že sú neschopní sami sa o seba postarať v tomto svete“. „Ak narazíš na takého, čo je príliš diplomatický, maj sa na pozore. Ak narazíš na takého, ktorý je klamár, vyzvi ho, nech sa vráti domov.“   

V miestnosti s obrazom Panny Márie rozväzujúcej uzly saleziáni Svätému Otcovi spomenuli aj stále nezvestného indického saleziána pátra Toma Uzhunnalila, uneseného v marci 2016 v Jemene komandom, ktoré surovo zavraždilo štyri sestry z Kongregácie misionárok lásky. Svätý Otec uistil saleziánov o svojej modlitbe a pripomenul, že „dnes je v Cirkvi viac mučeníkov než v minulých storočiach“.

zdroj:RV

-msk-