Pápež: Komunikovať bez mediálnej špiny je profesia, ale aj povolanie

Spoločnosť sv. Pavla (paulíni) má od svojho zakladateľa bl. Jakuba Alberioneho charizmu súžiť evanjelizácii cez médiá. Pestovať komunikáciu s „evanjeliovosťou“ a „čistotou“ nie je len profesia, ale povolanie, zdôraznil pápež.

Pri príležitosti generálnej kapituly paulínov sa v sobotu 18. júna Svätý Otec prihovoril členom rehole pri osobitnej audiencii vo Vatikáne. Najprv im na papieri odovzdal svoj pripravený príhovor zameraný na „medziosobné vzťahy v globalizovanom a hyperprepojenom svete“. Potom im dal spontánnymi slovami niekoľko podnetov o dôležitosti ich charizmy pre Cirkev a pre celú spoločnosť. Okrem iného uviedol:

„Komunikácia je viac než len povolanie: je to poslanie. … A vy máte povolanie komunikovať čisto, evanjeliovo. Ak si zoberieme dnešné médiá, chýba v nich čistota, úprimnosť, úplnosť. Dezinformácia je na dennom poriadku: jedna vec sa povie, ale mnohé iné sa zatají. Musíme dbať na to, aby sa to v našej komunikácii viery nestalo, aby komunikácia vychádzala práve z povolania, z evanjelia, bola jasná, zreteľná, dosvedčená vlastným životom.

Treba nielen komunikovať, ale aj vykúpiť komunikáciu zo stavu, v ktorom sa dnes nachádza, v rukách celého sveta komunikácie, ktorý buď hovorí polovicu, alebo jedna stránka ohovára druhú, očierňujú sa navzájom, či niektorá stránka ponúka na podnose škandály, pretože ľudia sa radi kŕmia škandálmi, teda jedia špinu. Nie je to pravda? Je to tak.

Z komunikácie, toho vzťahu medzi Otcom, Synom a Duchom Svätým, ktorý je v znamení Trojice, sa tu stáva tento nestráviteľný, špinavý, nečistý pokrm. Vaším poslaním je, aby komunikácia bola čistá, jasná a jednoduchá. Nezanedbávajte to, je to veľmi dôležité!“

Zdroj: Vatican News, jb
Foto: Markéta Zelenková / Člověk a Víra