Pápež mníchom: Nech tí, ktorí k vám prichádzajú hľadať svetlo, nie sú sklamaní

„Staňte sa darom pre Boha, aby ste boli Božím darom pre druhých“ – vyzval slovami sv. Augustína pápež František v pondelok 13. mája mníchov z Opátstva Montevergine v juhotalianskom regióne Kampánia, tzv. verginiánov. Opátstvo slávi osobitné jubileum pri príležitosti 900. výročia svojho založenia, ku ktorému došlo v roku 1124.

V najbližšiu nedeľu 19. mája, ktorá je Slávnosťou Zoslania Ducha Svätého, sa v Opátstve Montevergine uskutoční uzavretie spomínaného jubilejného roka. Pápež pri tejto príležitosti zaslal list, ktorý prečíta jeho osobitný vyslanec na tamojších oslavách.

„Urobiť zo seba „dar pre Boha“. To je zmysel mníšskeho povolania, ktoré kladie za základ každého konania (…) modlitbu“, pripomenul pápež vo svojom príhovore mníchom. Ako spomenul,mariánske pútnické miesto Montevergine, ktoré ročne navštívi približne milión a pol veriacich, je situované vysoko na vrchu vo výške 1270 metrov nad morom a je viditeľné z celého širokého okolia. Veriaci k nemu často putujú pešo, aby u Panny Márie našli útechu a nádej, aby načerpali nové sily. Perlou opátstva je obrovská ikona Panny Márie, vysvetľuje Svätý Otec.

Článok si môžete dočítať na Vatican News.

Zuzana Klimanová – Vatican News
Ilustračné foto: Markéta Zelenková / Člověk a Víra