Pápež sa zvítal s kolumbijskou misionárkou, štyri roky zadržiavanou v Mali

Cirkev prežíva radosť z prepustenia františkánskej misionárky sestry Glorie Narvaezovej, unesenej v Mali pred viac ako štyrmi rokmi. Rehoľníčka kolumbijského pôvodu sa dnes 10. októbra zúčastnila v Ríme na slávnosti otvorenia synody, pri ktorej ju osobne privítal pápež František.

Len včera prepustenú sestru Gloriu s veľkou srdečnosťou osobne privítal Svätý Otec vo Vatikánskej bazilike ešte pred dnešnou slávnostnou svätou omšou otvorenia synody. Opätovne sa pri nej a jej spolusestrách františkánkach pristavil v závere slávnosti.

Kolumbijská rehoľníčka bola unesená 7. februára 2017 v Mali maghrebskou odnožou al-Káidy. Väznená bola spolu s talianskym kňazom Gigim Macallim zo Spoločnosti afrických misií, uneseným v roku 2018 v Nigeri, a s ďalšími západnými rukojemníkmi.

Sestra Gloria bola oslobodená presne rok po prepustení otca Gigiho vďaka práci krízového oddelenia talianskeho ministerstva zahraničných vecí a spravodajských služieb v spolupráci s malijskými orgánmi. Do Ríma dorazila včera večer v dobrom zdravotnom stave.

V júli 2017 sa sestra Gloria objavila na videu, ku ktorému sa prihlásila al-Káida. V správe, ktorú poslala svojmu bratovi prostredníctvom Červeného kríža, uviedla, že je zajatkyňou novej skupiny. Kresťanská komunita v Bamaku sa za sestru Gloriu modlila pri svätých omšiach a v roku 2020 Katolícka cirkev v Mali zorganizovala deň modlitby za jej prepustenie.

Sestra Gloria Cecilia Narvaez Argoriová pochádza z Pasto na juhozápade Kolumbie. Je členkou Kongregácie františkánskych sestier Nepoškvrnenej Panny Márie, ktorá bola založená v roku 1893 a pôsobí v 17 krajinách.

Únos sa odohral pred štyrmi rokmi a ôsmimi mesiacmi vo farnosti Karangasso, 400 kilometrov východne od malijského hlavného mesta Bamako na hranici s Burkinou Faso, kde sestra Gloria pôsobila šesť rokov ako misionárka spolu s ďalšími tromi rehoľníčkami.

Nesmiernu radosť z prepustenia misionárky vyjadril predseda biskupskej konferencie Kolumbie Mons. Mario de Jesùs Alvarez Gomez. V Mali vedenie krajiny vzdalo hold „odvahe“ rehoľnej sestry.

Zdroj: RV, jb

Aktualizované: 10.10.2021, 23:04