Páter Šatura zomrel po 15 rokoch v kóme

3. februára zomrel v 55. roku života páter František Šatura, kňaz Spoločnosti Ježišovej. Pán si ho povolal do večnosti v 15. roku jeho tichého utrpenia v bdelej kóme, do ktorej sa dostal po autonehode v decembri 2000. Na lôžku v Senioráte Spoločnosti Ježišovej v Ivanke pri Dunaji ho po celú túto dobu obetavo ošetrovali sestry z Kongregácie Dcér sv. Františka Assiského. Svedectvo jeho života, ktorý plne zasvätil službe druhým, pokračovalo formou mlčania, keď ho navštevovali mnohí ľudia v izbe, v ktorej spolubratia jezuiti denne slávili pri jeho lôžku svätú omšu. Páter František Šatura zomrel 3. februára 2015 o 8.15 ráno v Ružinovskej nemocnici v Bratislave, kde bol v posledných dňoch hospitalizovaný so zápalom pľúc.

P. František Šatura pochádzal z Bratislavy, kde sa narodil 31. marca 1960. Do Spoločnosti Ježišovej vstúpil ešte v dobe neslobody v roku 1987. Po teologických štúdiách v Ríme a kňazskej vysviacke v roku 1996 v Bratislave pokračoval vyššími štúdiami filozofie v Mníchove. Od r. 1998 bol správcom jezuitského kostola v Trnave a vyučoval filozofiu na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity v Bratislave.

Dňa 1. decembra 2000 šiel P. Šatura so skupinou trnavskej mládeže na chatu v Dobrej Vode, kde pre nich viedol duchovnú obnovu. V nedeľu 3. decembra 2000, vedomý si zodpovednosti za odslúženie detskej sv. omše o 10.30 hod. v Trnave, nasadol okolo 10.00 hod. do auta a s mládežou sa rozlúčil s tým, že sa ihneď po sv. omši vráti. Asfaltová cesta z chaty prechádzala lesom viacerými serpentínami, ktoré v priebehu pár minút bezpečne prešiel. Z rekonštrukcie prípadu vyplýva, že v poslednej, mierne pravotočivej zákrute už nereagoval a ani nebrzdil. Auto v značnej rýchlosti prešlo do protismeru, vyletelo z cesty, za ktorou narazilo do betónového múrika. Od tejto udalosti sa vonkajšia forma jeho života zmenila a zmenila sa i forma obety, ktorú ako kňaz dovtedy prinášal.

Pohreb nebohého pátra Františka Šaturu SJ bude v pondelok 9. februára v Ivanke pri Dunaji. Po zádušnej svätej omši o 11.00 hod. vo farskom kostole budú telesné pozostatky uložené na miestnom cintoríne.

(Zdroj: RV, -jb-; foto: RV)