Pomoc ukrajinským utečencom

Rehoľníci na Slovensku ubytovali takmer tritisíc ľudí, z toho tisíc detí

Tento článok publikujeme s láskavým dovolením redakcie Svet kresťanstva / Postoj.


Do pomoci utečencom sa zapojilo viac ako 400 rehoľníkov a ďalších 125 zasvätených bolo v duchovnej službe.

Rehoľníci boli po vypuknutí vojny na Ukrajine medzi prvými, kto poskytoval pomoc utečencom. Viaceré kláštory prijali ľudí utekajúcich pred vojnou a poskytli im dlhodobé ubytovanie. Mnohí zasvätení pomáhali na hraniciach, v centrách pomoci či na staniciach.

Pomoc rehoľníkov koordinovala Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVRPS).

„Snažili sme sa zmapovať možnosti reholí, aby sme vedeli pružne reagovať na potreby, ako napríklad možnosti na ubytovanie, prípadne aj skladové priestory, humanitárne a personálne kapacity,“ priblížila pre Svet kresťanstva sekretárka KVRPS saleziánka Jana Kurkinová.

Rehoľníci zisťovali aj počet rehoľníkov zo Slovenska, ktorí ostali na Ukrajine, iniciovali nepretržitú adoráciu za pokoj na Ukrajine, a to na podnet bratislavského pomocného biskupa Jozefa Haľka, ktorý je aj predseda Rady KBS pre migrantov.

Rehoľné sestry z viacerých kongregácií spustili aj telefonickú službu ucha. Ide o bezplatnú linku pomoci pre ľudí, ktorí potrebujú vypočutie.

KVRPS v apríli cez dotazník zosumarizovala svoju činnosť v oblasti pomoci utečencom. Na májovom zhromaždení v Badíne tieto výsledky predstavili.

„Nešlo ani tak o nejaký výpočet toho, čo robíme, ale zámerom bolo dostať sa k istým relevantným údajom a zmapovať aj problémy, na ktoré v reholiach narážame vzhľadom na pomoc migrantom. Do pripraveného dotazníka sa zapojilo 48 reholí – členov KVRPS.

Z výsledkov vyplynulo, že do priamej činnosti utečencom sa zapojilo 433 rehoľníkov, v duchovnej službe ich bolo 125. V rámci našich prostredí sme spolupracovali s viac ako 600 laikmi,“ hovorí sestra Jana Kurkinová.

Z dotazníka vyplýva aj to, že rehole na Slovensku vytvorili priestor na ubytovanie pre 983 ľudí, z toho krátkodobé ubytovanie, teda do mesiaca, poskytlo osem reholí, dlhodobé ubytovanie, teda nad jeden mesiac až do pol roka, poskytlo 16 reholí, aj krátkodobé, aj dlhodobé ubytovanie 14 reholí.

Rehole prijali 2 804 osôb, z toho 1 084 detí.

Jana Kurkinová spresňuje, že v skutočnosti prijali rehole viac ľudí, keďže rehole si nerobili od začiatku prehľad. Zástupcovia KVRPS sa v polovici júna stretli aj s ministrom práce Milanom Krajniakom, ktorému predstavili problémy, na ktoré narazili pri ubytovávaní odídencov z Ukrajiny.

Slovenskí rehoľníci pomáhali utečencom aj s asistenciou na úradoch, vozili ľudí a humanitárnu pomoc, prijali deti do svojich škôlok, otvorili pre ne aj nové triedy, poskytujú kurzy slovenčiny pre dospelých, realizujú zbierky, pripravujú voľnočasové aktivity pre deti a mamy s deťmi.

„Samozrejme, zapojili sme sa do priamej dobrovoľníckej služby na hraniciach, respektíve utečeneckých centrách, zabezpečovali sme aj prekladateľskú pomoc, ponúkli sme niekoľkým Ukrajincom aj zamestnanie v našich štruktúrach a podobne,“ uzatvára sekretárka KVRPS Jana Kurkinová.

Pavol Hudák / svetkrestanstva.postoj.sk