Prekvapenia a výzvy kovidových mesiacov

Skôr ako vám napíšem pár riadkov o tom, ako osobne prežívam “kovidové” mesiace, dovoľujem si vás všetkých čitateľov Hlasov srdečne pozdraviť z Brisbane, môjho  súčasného misijného pôsobiska v Austrálii. Nemám v úmysle písať o štatistikách a obmedzeniach, lebo toho je dosť v televízii, médiách či novinách. Túžim sa s vami podeliť o moje postrehy a s tým, čo potešilo alebo zarmútilo moje srdce. Vo všeobecnosti je náš život krásny, aj keď nie je ľahký. Myslím si, že sa to ukázalo platným aj v mojom prípade.

Zrušená dovolenka

Ako misionárka sa vždy teším na možnosť ísť po určitých rokoch strávených vonku na misijnom poli na dovolenku do rodného kraja. Stretnúť rodinu, priateľov, spolusestry, znovu navštíviť obľúbené miesta a objaviť nové krásy Slovenska sú časťou takej  dovolenky. Podelenie sa so svojimi zážitkami a vypočuť si zážitky mojich drahých je vždy osviežujúce a povzbudzujúce. Moja dovolenka na rodnom Slovensku bola naplánovaná na leto 2020. Letenka bola kúpená a plány sa začali rysovať. Lenže letenku mi cestovná kancelária zrušila, peniaze mi držia ako kredit a moje plány sa rozplynuli. Zobralo mi to dosť času sa s tým vnútorne vyrovnať. Najmladšiu členku našej rodiny (dcérku mojej netere) som videla, keď mala rôčik, a tak dúfam, že ju stretnem, keď bude mať šesť.

Práca z domu

Hlavnou náplňou mojej činnosti v Brisbane je práca “kaplánky” (pastoral care/chaplaincy) v nemocnici. Tri dni v týždni pracujem ako dobrovoľníčka v jednej väčšej štátnej nemocnici. Počas lockdownu alebo keď návštevníci nemali prístup do nemocníc a domovov dôchodcov, vtedy dobrovoľníci tiež nemali povolený vstup. Prvý trojmesačný lockdown bol pre mňa ten najhorší. Zrazu som bola len doma, a to bol šok pre môj systém. Z aktívnej misionárky sa stala doma sediaca misionárka. Väčšina ľudí, ktorí mohli pracovať doma namiesto úradu, využili tú možnosť. Tak som si povedala, že budem pracovať aj ja z domu. Modlila som sa za pacientov, ktorých som nemohla ísť navštíviť. Poslala som SMS, alebo som zavolala kolegom, ktorí mohli ostať pracovať v nemocnici za veľmi obmedzených podmienok. A pomohlo to im a aj mne.

Naša medzinárodná SSpS komunita

Koronavírusové štatistiky sú na internete ľahko dostupné, a tak máme možnosť sledovať situáciu v rôznych častiach sveta. Komunitu, v ktorej žijem, tvorí desať sestier zo siedmich krajín sveta. Takže vzájomne zdieľame situáciu v našich krajinách. Bolesť jednej sa stane bolesťou všetkých. Radosť jednej sa stane radosťou všetkých. Intenzívne sa spoločne modlíme za ukončenie pandémie. Zatiaľ ani jedna z nás na  koronavírus neochorela a očkovanie je v procese.

Na fotke NARODENINY je zastúpených všetkých sedem národností. Narodeniny oslavovala 91-ročná sestra z Nového Zélandu. Na fotke REHOĽNÉ JUBILEÁ sú sestry aj z iných komunít. Konečne sa nám podarilo stretnúť sa a osláviť ich jubileá, ktoré boli naplánované ešte na rok 2020.

Najkrajšia maska

Vidiac moju fotku v maske, moja neterka žijúca vo Viedni, si pýtala odo mňa poštovú adresu. Napísala mi, že mi chce poslať masky, ktoré sama ušila. Tak som jej ju dala a čakala som. Predstavte si, balíček prišiel za necelé tri týždne. Po jeho rozbalení som jej hneď napísala, že mám tie najkrajšie masky, lebo boli ušité a poslané z lásky. A srdečne som neterke poďakovala. Veľká radosť bola na obidvoch stranách.

Novokňazi 2021 – vysviacka v Brisbane

Sviatok sv. Petra a Pavla (29. júna) je tradične deň kňazských vysviacok pre diakonov z diecézneho seminára. Tak tomu bolo aj tohto roku. Čas vysviacky bol naplánovaný na 19 -tu hodinu, pretože sviatok padol na utorok. Pozvánky boli rozposlané, pozvaní si registrovali miesta v katedrále a štyria mladí muži boli pripravení na svoje „áno“.

Koronavírus však chcel mať posledné slovo. Aspoň tak sa to javilo. Zhoršila sa totižto situácia, a tak v to ráno bolo vyhlásené, že od 18-tej hodiny začne trojdňový lockdown. Znamenalo to, že aj katedrála mala byť od tej hodiny zavretá na tri dni. Uhádli by ste, ako to dopadlo? Zmenili čas vysviacky. Posunuli ju o štyri hodiny skôr. Takto  pozmenená udalosť mala však perfektnú organizáciu, lebo všetko dopadlo výborne. Čo bolo treba pripraviť, bolo pripravené, pozvaní stihli prísť načas a naši novokňazi získali bonus – sviatosť kňazstva o štyri hodiny skôr. Vysviacka bola naživo cez internet, takže aj tí, čo tam nemohli byť, ju mohli sledovať alebo si ju prehrať neskôr.

Milí čitatelia, toto je aspoň päť z mojich mnohých prekvapení a výziev kovidových mesiacov. Teším sa, ak vás niečím oslovili. Všetci sme akoby na jednej lodi a chcem vás uistiť, že máme veľmi schopného Kormidelníka. Náš Boh je s nami a nikdy nás neopusti, lebo sme jeho milované deti.

V modlitbe som s vami spojená. A za modlitbu na moje úmysly vám vopred ďakujem.

Sr. Magdaléna Leutterová, SSpS
Zdroj: Hlasy z domova a misií 10/2021