Púť relikvií svätej Terézie z Lisieux na Slovensku (piaty deň)

Na Slovensku prebieha púť relikvie svätej Terézie z Lisieux. Relikviár s jej ostatkami prišiel piaty deň do Starej Halíče a do Rožňavy. Počas dňa si ho prišlo uctiť okolo 1 000 ľudí.

ŠTVRTOK 14. januára 2015

Po rannej svätej omši v Starej Haliči sa relikvie svätej Terézie z Lisieux prepravili do Rožňavy, kde obrady privítania viedol miestny biskup Mons. Stanislav Stolárik. Poďakoval sa celému tímu, že do jeho diecézy zavítala taká vzácna návšteva a že si to váži o to viac, že ide o predvečer 240. výročia založenia Rožňavskej diecézy. Nasledoval obrad vyloženia Oltárnej sviatosti, kde mali veriaci možnosť si uctiť relikvie a zároveň prosiť pred Kristom. Popoludní nasledovala Korunka k Božiemu milosrdenstvu, večeradlo a svätá omša. Vo svojom príhovore biskup Stolárik vyzdvihol symboliku príchodu „svätice s ružami“ do „mesta ruží“ – Rožňavy a vyslovil prosbu, aby zoslala „dážď ruží Božích milostí“ na Rožňavskú diecézu v podobe nových kňazských a rehoľných povolaní. Po svätej omši otec biskup požehnal ruže, ktoré si prítomní veriaci a kňazi mohli vziať domov a vyprevadil relikvie sv. Terézie k bráne katedrály, odkiaľ sa vydali na ďalšiu púť po slovenských farnostiach, informoval hovorca diecézy Stanislav Kocúr.

VIDEOARCHÍV z privítania relikvie možné nájsť ::TU::

Po svätej omši sa rožňavská katedrála rozlúčila s ostatkami svätej Terézie. Nasledovalo prenesenie ostatkov na košický Karmel, kde bola možnosť uctiť si relikvie až do dnešného rána. Počas dňa si prišlo relikvie uctiť okolo 1 000 ľudí.

FOTOGRAFIE z prijatia relikvií (aktualizované)(Kliknite TU)

Púť relikvií sa uskutoční na záver Roka zasväteného života na Slovensku. Príjmu ich aj ďalšie mestá: Gelnica, Košice, Lorinčík, Michalovce, Vranov nad Topľov, Prešov, Kežmarok, Poprad, Vyšné Hágy, Okoličné, Ružomberok, Trstená, Námestovo, Krivá na Orave, Žilina, Kysucké Nové Mesto, Turzovka, Trenčín, Radošiná a Trnava. Urna s relikviami putuje po celom svete už niekoľko desaťročí. Do dnešného dňa je to vyše päťdesiat krajín, od Filipín po Spojené štáty, cez Irak, Izrael, Rusko, Sibír. K relikviáru prišlo niekoľko desiatok miliónov ľudí. Terezka pritiahla aj katolíkov, ktorí nechodia pravidelne do kostola alebo prestali chodiť, moslimov, veriacich iných vierovyznaní i neveriacich, uvádza webstránka terezka.kkp.sk, ktorá vznikla pri príležitosti putovania relikvie na Slovensku.

Zdroj: TKKBS, Foto: Alžbeta Hrušovská; cestaplus.sk