Rád premonštrátov má po prvýkrát generálnu kapitulu v Holandsku

Rád premonštrátov v nedeľu 22. júla začal v holandskom meste Rolduc svoju generálnu kapitulu, ktorá potrvá do 5. augusta 2018. Je to po prvýkrát v takmer deväťstoročnej histórii premonštrátskeho rádu, čo sa jeho generálna kapitula koná v Holandsku.

V meste Rolduc sa zišlo spolu 120 opátov a opátiek, priorov a prioriek spomínaného rádu, ktorý založil sv. Norbert v roku 1120. Počas generálnej kapituly, ktorá sa u premonštrátov koná každých šesť rokov, si rád zvolí nové vedenie na čele s generálnym opátom, ktorý vystrieda súčasného generálneho opáta Thomasa Handgrätingera.

Stredoveký kláštor, v ktorom sa kapitula uskutočňuje, má pre rád osobitný význam – sv. Norbert sem pravidelne prichádzal ešte pred založením rádu premonštrátov a práve tu sa stal tzv. „zázrak pavúkov z Rolducu“ – keď svätec prežil požitie jedovatého pavúka. Práve z tohto dôvodu je symbolom tohtoročnej kapituly pavučina.

V programe generálnej kapituly premonštrátov je aj návšteva rodiska sv. Norberta – mesta Gennep, ako aj premonštrátskeho kláštora sv. Catharinadal v Oosterhoute.

Sv. Norbert, ktorý sa narodil okolo roku 1080 v Gennepe na území dnešného Nizozemska, prežil svoju mladosť v Xantene, ktorý je na území dnešného Nemecka. Preto sa dnes označuje aj prívlastkom sv. Norbert z Xantenu. Zomrel v Magdeburgu v roku 1134.

Zdroj: VaticanNews, zk