Rehoľná sestra bola zavraždená v Stredoafrickej republike

Zo sveta sa množia správy o vraždách kňazov a rehoľníkov. Minulý týždeň zomreli násilnou smrťou dvaja mladí kňazi v Mozambiku a v Salvádore, v Stredoafrickej republike v pondelok 20. mája našli brutálne zavraždenú 77-ročnú španielsku misionárku.

Sestra Inés Nieves Sanchová, pôvodom zo Španielska, patrila ku kongregácii Ježišových dcér. Už dlhé roky pôsobila v prefektúre Sangha-Mbaéré na juhozápade Stredoafrickej republiky na hranici s Kamerunom, kde učila chudobné dievčatá šiť. V krajine chcela zostať za každú cenu, a to aj sama, aby mohla pokračovať vo svojej misii, kým bude vládať. Násilníci, ktorí sa do jej izby vlámali v nedeľu v noci, ju odvliekli do učebne a odťali jej hlavu. Motív vraždy i páchatelia sú zatiaľ neznámi.

Sestra Inés na fotografii v strede.

Dala život pre Ježiša v službe chudobným v Stredoafrickej republike

Osobnosť umučenej rehoľníčky dal pápež František do pozornosti celej Cirkvi počas dnešnej generálnej audiencie na Námestí sv. Petra, keď v pozdrave francúzsky hovoriacim pútnikom povedal:

„Chcel by som dnes spolu s vami pamätať na 77-ročnú rehoľnú sestru Inés Nieves Sanchovú, ktorá bola po desaťročia učiteľkou chudobných dievčat a bola barbarsky zabitá v Stredoafrickej republike práve v miestnosti, kde vyučovala. Pribudla tak ďalšia žena, ktorá dáva život pre Ježiša v službe chudobným.“

Vraždy kňazov v Mozambiku a Salvadore

V nedeľu 19. mája v Mozambiku brutálne napadli kňaza Landryho Ibila Ikwela z Kongregácie Svätých Sŕdc Ježiša a Márie v jeho komunite v Beire. Neznámi páchatelia 34-ročného kňaza pôvodom z Konžskej demokratickej republiky, ktorý bol riaditeľom školy pre nevidiacich v Beire, dobodali nožom. Umrel na následky zranení počas presunu do nemocnice.

Ďalší kňaz, 38-ročný farár Cecilio Pérez bol zavraždený z piatka na sobotu 18. mája v Salvádore v obci Juayua v západnej časti krajiny. Páchatelia sú zatiaľ neznámi, pravdepodobne bol zabitý skupinou kriminálnikov, ktorá sa ho snažila vydierať.

Zdroj: RV, zk