Relikvie sv. Terezky z Lisieux a jej rodičov budú vystavené v Ríme

Od 4. do 25. októbra 2015 počas trvania riadnej biskupskej synody o rodine budú v rímskej bazilike Santa Maria Maggiore k verejnej úcte vytsavené urny, obsahujúce ostatky sv. Terézie od Dieťaťa Ježiša a jej blahoslavených rodičov. Manželia Martinovci budú kanonizovaní 18. októbra pápežom Františkom na Námestí sv. Petra. Jedná sa o prvý manželský pár, nie mučeníkov, ktorí v dejinách Cirkvi budú spoločne povýšení na oltár, a je významné, že termín svätorečenia určil pápež František práve na deň počas Synody o rodine.

“ Louis e Zélie ukázali svojím životom, že manželská láska je prostriedkom k svätosti, je to cesta smerom k svätosti prejdenej spoločne dvoma osobami“ povedal vicepostulátor kauzy svätorečenia manželov Martinovcov, karmelitán Antonio Sangalli. „To, podľa môjho názoru, je dnes najdôležitejším prvkom pre hodnotenie rodiny. Je tu obrovská potreba spirituality jednoduchosti v každodennom živote.“
Vystavenie relikvií v S. Maria Maggiore má osobitný význam, pretože priamo tam Svätý Otec zveril do rúk Panny Márie úmysly modlitieb za ovocie synodálnych prác a za všetky rodiny celého sveta.
V procese svätorečenia, ktorý otvorili 2. júla 2015 v Caen vo Francúzsku, je ďalšia z ich dcér, Božia služobníčka sr. Františka Terézia (Leonia Martinová), sestra sv. Terézie z Lisieux. Terezka bola vyhlásená za svätú 17. mája 1925 pápežom Piom XI. Pápež Ján Pavol II. ju vyhlásil za učiteľku Cirkvi v roku 1997. Relikvie sv.Terezky a jej rodičov budú vystavené k verejnej úcte aj na Slovensku od 10. do 24. januára 2016.

Zdroj: www.zenit.org

-ms-