Ruské sily odviedli na Ukrajine dvoch gréckokatolíckych redemptoristov

Redemptoristov Ivana Levického a Bohdana Geletu, farára a vikára chrámu Narodenia Panny Márie v Mariupole, zatkli ruské okupačné orgány v neďalekom Berďansku. Obvinili ich z údajnej podvratnej činnosti – držby zbraní a munície, ako aj kníh o ukrajinskej histórii. Obaja sú vo väzbe.

Donecký exarchát Ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi obvinenia odmietol. Vo vyhlásení vyzval na ich urýchlené prepustenie. Uviedol, že ide o úplné popretie základných princípov ľudských práv oboch rehoľníkov, ktorí viac ako tri roky vykonávali svoju službu úplne legálnym spôsobom.

„Zatkli ich, prehľadali ich rehoľný dom a kostol a potom, aby si našli zámienku, vymysleli si príbeh o knihách a zbraniach ukrytých v pivnici,“ povedal pre Vatican News Maxim Ryabukha, pomocný biskup Doneckej arcidiecézy. Vysvetlil, že zatknutí zostali vo svojej farnosti aj po začiatku ruskej invázie a naďalej duchovne sprevádzali miestnych veriacich.

Ich farnosť je teraz zatvorená. „Nielen na územiach kontrolovaných ukrajinskou vládou, ale aj na tých, ktoré okupuje ruská armáda, pôsobia ďalší kňazi, ktorí sa tam snažia udržiavať náboženský a duchovný život. Takto veriaci pochopia, že v tomto ťažkom období únavy a skúšok nášho ľudu Boh nikoho neopustil, ale je vždy prítomný,“ dodal biskup Rjabucha.

Zdroj: TK KBS / Vatican News / zpravy.cirkev.cz