Saleziáni pripravujú športové hry pre tisíc mladých

Vždy veríme až do konca! Tak znie slogan XXVII. ročníka Medzinárodných saleziánskych športových hier, ktoré sa uskutočnia v termíne 4.-8. mája 2016 a prvýkrát v histórii ich organizujú dve krajiny spoločne: Saleziáni dona Bosca – Slovenská provincia a Rakúska provincia.

Športové hry PGSI 2016 (z talianskeho názvu Polisportive Giovanili Salesiane Internazionali) sa budú konať za účasti približne 1 000 mladých z trinástich krajín Európy: Slovensko, Česko, Belgicko, Nemecko, Rakúsko, Chorvátsko, Slovinsko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Poľsko, Ukrajina a Maďarsko. Účastníkmi budú chlapci aj dievčatá vo veku od 15 do 18 rokov, ktorí si zmerajú sily v 5 športových disciplínach: futbal, futsal, volejbal, basketbal a stolný tenis. Celkovo sa na hrách predstaví viac ako 96 športových tímov. K zdarnému priebehu hier prispeje aj ochota a výpomoc viac ako 260 dobrovoľníkov z celého Slovenska!

Prevažná časť hier sa realizuje v športovom areáli Pasienky v Bratislave, od štvrtkového otváracieho ceremoniálu až do nedele. V nedeľu bude spoločná svätá omša o 9.00 hod. (aj pre širokú verejnosť), po nej budú o 10.30 hod nasledovať lukratívne finálové zápasy a slávnostné vyhlásenie víťazov hier. Následne sa program na Slovensku končí a účastníci sa presunú do Rakúska na prehliadku Viedne a záverečný ceremoniál v Unterwaltersdorfe.

Hry začínajú úvodným slávnostným otváracím ceremoniálom 5. mája v Hant Aréne, následne sa pokračuje jednotlivými hracími dňami a pripraveným duchovno-kultúrnym programom. Ten bude prebiehať v tzv. Valdoccu. „Je to niečo ako olympijská dedina, také naše saleziánske oratórium, v ktorom nájdu mladí všetko potrebné, napr. možnosť mať sväté omše, modlitby, adorácie či spovede v rôznych jazykoch. Bude tu aj priestor pre zábavu a relax, veľa hier, technických vymožeností pre komunikáciu s rodinou, priateľmi,“ hovorí salezián Radovan Rumanovič, riaditeľ hier PGSI 2016. Okrem iného čaká mladých športovcov aj prehliadka Viedne, hudobný koncert, ale aj novinka – tzv. EXPO – priestor na predstavenie svojej krajiny jednotlivými účastníkmi hier.

„Logo hier PGSI 2016 tvorí trojica postavičiek. Najväčšia postavička v strede vystihuje úlohu
saleziána medzi mladými. Snaží sa dostať medzi nich, sprevádzať ich a aj cez šport ich priblížiť k cieľu – k spáse duše a zachovaní viery, vždy veríme až do konca!,“ dodáva Rumanovič.

Patronát nad podujatí prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska a záštitu udelil Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy.

Hry podporili aj viaceré známe slovenské športové osobnosti ako hokejista Peter Šťastný, plážové volejbalistky Natália Dubovcová a Dominika Nestarcová, volejbalista Julo Šabo, karatistka Alžbeta Ovečková či futbalista Peter Pekarík.

Vstup na ihriská/športoviská PGSI 2016 je voľný, viac informácií o podujatí a programe nájdete na stránkewww.pgsi2016.sk  alebo na FB profile https://www.facebook.com/pgsisk/. Lístky na otvárací ceremoniál je možné zakúpiť si cez Ticketportal.

zdroj: saleziani.sk