Sekretár Kongregácie pre evanjelizáciu národov sa stal novým nunciom v Grécku

Pápež František vymenoval Mons. Savia Hon Tai-Faia za nového apoštolského nuncia v Grécku. 67-ročný čínsky salezián pôvodom z Hongkongu doteraz pôsobil ako sekretár Kongregácie pre evanjelizáciu národov, ktorej prefektom je kardinál Fernando Filoni.

Savio Hon Tai-Fai sa narodil v Hongkongu 21.októbra 1950. Odtiaľ prišiel do Ríma v roku 2010 prevziať úlohu sekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Pred pápežským menovaním bol profesorom teológie v seminári v Hongkongu a zastupoval rôzne pozície v saleziánskej spoločnosti. Tiež učil v seminároch v Číne, bol členom Medzinárodnej teologickej komisie, ktorá sa zaoberala čínskym prekladom Katechizmu Katolíckej cirkvi.

Po svojom príchode do Ríma bol Savio Hon označený niektorými médiami ako „nový stratég“ Vatikánu voči Číne. Bol to on, čo inšpiroval po dobu niekoľkých mesiacov blog „Byť katolíkmi v Číne“, kde publikoval návod pre otázky a odpovede ohľadom kanonických dôsledkov nelegitímnych biskupských svätení v Číne.

Arcibiskup Hon bol zapojený do riešenia patovej situácie, ktorá nastala po 3 biskupských sväteniach v Číne bez pápežského mandátu. Tiež riešil vážne problémy arcidiecézy Agaña na ostrove Guam, keď ju dočasne spravoval ako apoštolský administrátor v čase, keď jej biskup Anthony Sablan Apuron čelil obvineniam zo sexuálneho zneužívania.

S vymenovaním Savia Hon za nuncia je miesto sekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov dočasne prázdne. Zároveň pápež František vymenoval nového podsekretára Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Stal sa ním rehoľný kňaz Ryszard Szmydki OMI, člen Misionárov oblátov Nepoškvrnenej Panny Márie. 66-ročný Poliak pôsobil tri roky ako generálny sekretár Pápežských misijných diel.

Zdroj: lastampa.it

-msk-